۱۰ نکته برای ایجاد سوالات خوب برای نظرسنجی

 • ایجاد شده در تاریخ: ۱۷ آبان, ۱۳۹۸
 • توسط: ندا فهیم
۱۰ نکته برای ایجاد سوالات خوب برای نظرسنجی

ابزارهای نظرسنجی آنلاین موجب شده است که بازاریابان تحقیقاتشان را به آسانی انجام دهند. اگرچه ممکن است ایجاد یک نظرسنجی آسان باشد، اما اگر به دنبال جمع آوری نتایج معنی داری هستید که بر اساس آن عمل کنید، نظرسنجی کردن نیازمند طراحی و ایجاد سوالات خوب، هدفمند و واضح است و به طور کلی طراحی یک پرسشنامه نیاز به طرح ریزی دقیق دارد.

وقتی سوالات مربوط به نظرسنجی خود را طراحی کردید، این ده نکته باید و نباید را در نظر بگیرید:

۱- باید: با یک هدف واضح نظرسنجی شروع کنید و به هدف خود برسید.

تنها سوالاتی را بپرسید که مربوط به هدف شما یا هدفی است که به شما در دستیابی به هدفتان کمک می کند. مهم نیست چقدر خوب است که چیزی را بدانید، اگر به شما در دستیابی به هدفتان کمک نمی کند، آن را نپرسید. هدف روشنی را در مورد آنچه میخواهید به دست آورید تعیین کرده و از آن منحرف نشوید.

۲- باید: از نوع مناسبی از سوالات استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات واضح، باید از نوع درستی از سوالات استفاده کنید.

سوالات کیفی از نوع باز بوده و برای پرسیدن «چرایی» عالی هستند. هنگام بررسی مساله از این سوالات استفاده کنید ولی از آنها کم استفاده کنید، زیرا برای پاسخ دهندگان خسته کننده بوده و در معرض سوگیری تفسیر قرار می گیرند.

سوالات کمّی از نوع بسته هستند. این سوالات بسیار کمتر خسته کننده بوده و برای سنجیدن آسان هستند. این سوالات گزینه های پاسخ آسانی برای پاسخ دادن به چگونگی، چه چیزی و چه زمانی هستند . آنها اغلب به صورت های زیر پدیدار می شوند:

 • دکمه های رادیو
 • چک باکس ها
 • منوهای کشویی
 • مقیاس های امتیاز دهی (به عنوان مثال مقیاس لیکرت یا امتیاز ستاره ای)
 • مقیاس های رتبه بندی (کشیدن و انداختن یا جدول ماتریس)

ترکیبی از هر دو سوال کیفی و کمی اغلب راه خوبی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا پاسخ دهندگان به این شیوه پاسخ داده اند، کامنت باکسِ پرسش های کمّی را دنبال کنید. یا از نوع آسانی از سوالات در پایان نظرسنجی کمّی خود استفاده کنید.

۳- باید: گزینه های پاسخی را پیشنهاد دهید که دو به دو ناسازگار باشند

هنگامی که از یک محدوده استفاده می کنید، (چه تاریخ، چه سن، چه درآمد و غیره) مطمئن شوید که محدوده هایتان منحصر به فرد بوده و هیچ همپوشانی وجود نداشته باشد. مثلا:

سوال: چه مدت عضو یک باشگاه بوده اید؟

 • 1-10 سال
 • 10-20 سال
 • 20-30 سال
 • بیش از 30 سال

به جای آن، محدوده پاسخ شما باید منحصر باشد:

سوال: چه مدت عضو یک باشگاه بوده اید؟

 • 1-10 سال
 • 11-20 سال
 • 21-30 سال
 • بیش از 31 سال

گزینه های پاسخ غیر انحصاری نه تنها پاسخ دهندگان را گیج می کند، بلکه به داده های بد نیز منجر می شود.

نظرسنجی کردن نیازمند طراحی و ایجاد سوالات خوب، هدفمند و واضح است

۴- باید: خاص و مستقیم باشید.

سوالات کلی نتایج خوبی به شما نخواهند داد. شما باید به وضوح مشخص کنید که می خواهید چه چیزی پاسخ داده شود. مثلا:

سوال: آیا روزنامه می خوانید؟

به جای آن بپرسید:

سوال: آیا روزهای یکشنبه بوستون گلوب را می خوانید؟

از اصطلاحات کوتاه و مختصر استفاده کنید. لفاظی به سردرگمی می افزاید سوالات نامشخص منجر به نتایج نامشخص می شوند.

۵- باید: از مقیاس متعادل استفاده کنید.

هنگامی که سؤالات نظر سنجی را با استفاده از یک مقیاس می پرسید، هر عدد باید همان مقدار وزن را با همان تعداد گزینه ها در هر دو طرف نقطه میانی نگه دارد تا داده ها دچار انحراف نشوند.

۶- نباید: خسته کننده باشند.

سوالاتی که مبهم و طولانی بوده و یا فشار زیادی بر حافظه پاسخ دهنده وارد می کنند، خسته کننده هستند. تعداد سوالات کیفی را به 2 محدود کنید زیرا به زمان و تلاش بیشتری برای پاسخ دهی نیاز دارند.

۷- نباید: سوالات حساس بپرسید.

پاسخ دادن سوالات شخصی می تواند ناراحت کننده باشد. گزینه ای برای پاسخ دهندگان بگذارید تا این سوالات را رد کنند. اگر این سؤالات را الزامی کنید، آنها احتمالا نظرسنجی را ترک می کنند. در عین حال که به پاسخی که ممکن است اطلاعاتتان را خراب کند، اجبار نمی کنید یک گزینه «ترجیح می دهم پاسخ ندهم» را برای کاهش ترک نظرسنجی در نظر بگیرید.

۸- نباید: بدیهی (مسلم) فرض کنید.

هدایت کردن سوالات باعث سوگیری نتایج شده و منجر به داده هایی با کیفیت پایین می شود. تفاوت های بیانی دقیق می تواند می تواند به طور قابل توجهی بر نتایج تاثیر بگذارد. «می تواند»، «باید»، و «ممکن است» همه مشابه به نظر می رسند، اما ممکن است نتایج مختلفی تولید کنند.

برای مثال:

سوال: Folgers یک برند مشهور قهوه است. شما کدام برند قهوه را می نوشید؟

این سوال ممکن است به این معنا باشد که اگر Folgers را ننوشیده باشند، شاید مورد پسند نباشند. از هرگونه عبارتی که سوگیری را القا کرده یا نتایج را تحت تأثیر قرار دهد، اجتناب کنید.

به جای آن بپرسید:

سوال: چه برندی از قهوه را می نوشید؟

۹- نباید: از سوالات دو وجهی استفاده کنید.

ترکیب کردن دو سؤال در یک سوال مخاطب را گیج کرده و کیفیت داده ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای مثال:

سوال: شما چقدر از غذای رستوران ما و انتخاب نوشیدنی راضی هستید؟

پاسخ دهندگان ممکن است انتخاب غذا را دوست داشته اما از انتخاب نوشیدنی ناراضی باشند. تقسیم این سوال به دو بخش جداگانه، نتایجی بهتر در اختیار شما قرار می دهد که موجب آگاهی شما از آنچه که نیاز است بهبود ببخشید، می شود.

به جای آن بپرسید:

سوال ۱: چقدر از انتخاب غذای رستوران ما راضی هستید؟

سوال ۲: چقدر از انتخاب نوشیدنی راضی هستید؟

۱۰- نباید: برای پاسخگویی اجبار کنید.

پاسخ های الزامی به شما نتایجی را می دهد اما لزوما بهترین نتایج نیست. اگر می خواهید یک پاسخ را الزامی کنید، اطمینان حاصل کنید که لیست پاسخ جامعی را ارائه می کنید.

برای مثال:

سوال: جنسیت شما چیست؟

 • مرد
 • زن

به جای آن، بپرسید:

سوال: جنسیت شما چیست؟

 • مرد
 • زن
 • تراجنسیتی

پرسش های خوب برای نظرسنجی زمان بر خواهند بود

نظرسنجی نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. انجام کار سخت در ابتدا، در وقت و سپس در تلاش شما صرفه جویی می کند. سوالات خوب برای نظرسنجی منجر به نتایج خوب می شود!

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.