۲۰ اصطلاحی که تمام محققان بازار نظرسنجی باید بدانند

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۶ آذر, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
۲۰ اصطلاحی که تمام محققان بازار نظرسنجی باید بدانند

دنیای تحقیقات بازار با تعداد بی شماری اصطلاح که برای توصیف عناصر مختلف مطالعات، فرآیندها و به روش ها به کار می رود، اشباع شده است.

در حالی که فرض کردن خودتان به عنوان یک محقق بازار نظرسنجی (با آگاهی عملی) آسان است، همیشه این ایده خوبی است که نگاه مجدد یا دقیق تری به زبان مورد استفاده در زمینه جمع آوری و آنالیز داده‌ها داشته باشید، به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که تا حداکثر ممکن ارتباط برقرار کرده اید.

در زیر ما لیستی از اصطلاحات نظرسنجی را برای محقق بازار (با آگاهی عملی نظرسنجی) ایجاد کرده ایم. اگر خودتان را یک نظرسنجی کننده زیرک می دانید، پس باید این اصطلاحات تخصصی را بدانید.

اگر پس از خواندن این لیست هیچ یک از اصطلاحات شما را شگفت زده نکرد، پس تبریک می گویم! شما حقیقتا یک محقق بازار نظرسنجی هستید.

۲۰ اصطلاحی که تمام محققان بازار نظرسنجی‌کننده زیرک باید بدانند

۱- نظرسنجی

نظرسنجی، یک ابزار جمع آوری اطلاعات بوده و حداقل حاوی یک سوال است. این سوال، یا در بسیاری از موارد سوالات، می توانند پایان باز یا بسته باشند، و به فرم نوشتاری یا شفاهی پرسیده می شوند.

یک نظرسنجی می تواند به عنوان یک پروژه تحقیقاتی کامل یا یک روش جمع آوری اطلاعات «نقطه زمانی» در نظر گرفته شود.

۲- QRE

QRE حروف کوتاه شده (مختصر) Questionnaire به معنای پرسشنامه است.

۳- چند بعدی

یک نظرسنجی چند بعدی همانی است که انواعی از روش های توزیع را در بر دارد. به عنوان یک نظرسنجی می‌تواند توسط ایمیل، نامه ای که از طریق پست ارسال شده یا توسط شخصی در گوشه خیابان انجام گرفته باشد.

۴- شرکت کنندگان

شرکت کنندگان افرادی هستند که محققان از آنها دعوت می‌کنند تا بخشی از مطالعه شان باشند و یا پرسشنامه هایشان را تکمیل کنند.

۵- پاسخ دهندگان

پاسخ دهندگان، شرکت کنندگان در یک مطالعه‌اند که واقعاً به نظرسنجی یا پرسشنامه به طور کامل پاسخ می‌دهند.

۶- ترک کنندگان

ترک کنندگان، پاسخ دهندگانی در یک بررسی هستند که به جای کامل کردن تمام نظرسنجی، پاسخ دادن به سوالات نظرسنجی را متوقف می‌کنند.

۷- تکمیل شده‌ها

تکمیل شده‌ها پاسخ هایی هستند که تمام جنبه های سوالات در یک نظرسنجی را به طور کامل تکمیل کرده‌اند.

۸- تکمیل نشده‌ها

تکمیل نشده ها پاسخ هایی هستند که تمام جنبه های سوالات در یک نظرسنجی را کاملا کامل نکرده‌اند.

این تکمیل نشده ها از پاسخ دهندگانی ناشی می شوند که در کلیک کردن بر دکمه نهایی «Submit/پایان» که در پایان نظرسنجی قرار دارد، ناموفق بوده اند.

۹- نرخ پاسخ

نرخ پاسخ، درصد پرسشنامه هایی است که به طور کامل تکمیل شده اند؛ در واقع نسبت تکمیل شده به تکمیل نشده است.

۱۰- سوالات پایان باز

در یک نظرسنجی، سوالات پایان باز (که به عنوان open-ends نیز شناخته می شوند) سوالاتی هستند که از پاسخ دهنده می خواهند نظرش را بدون هیچ محدودیتی ارائه دهد.

۱۱- سوالات بسته

سوالات بسته (که به عنوان close-ends نیز شناخته می شوند) سوالاتی در یک نظرسنجی هستند که از پاسخ دهنده می خواهند پاسخ را از بین لیستی از پاسخ های موجود، انتخاب کنند، مانند سوالات چند گزینه‌ای.

۱۲- میانگین

میانگین مقدار متوسط در یک مجموعه داده است.

۱۳- میانه

میانه، مقدار مرکزی در یک مجموعه داده است.

۱۴- مُد

مُد، پر تکرار ترین داده موجود در یک مجموعه داده است.

۱۵- کمّی

روش های کمّی به متدهایی اشاره دارند که از داده های عددی استفاده می کنند. در حالی که پاسخ های نظرسنجی ممکن است اغلب به فرم کمّی وارد نشوند، اما می توانند به صورت سیستماتیک کد گذاری شوند و سپس به داده های کمّی تبدیل شوند.

۱۶- کیفی

متدهای کیفی به روش هایی که از داده های غیر عددی استفاده می کنند، اشاره دارد. به عنوان مثال، می توان بر روی پاسخ های خام یک پرسشنامه پایان باز، آنالیز کیفی انجام خواهد داد.

۱۷- منطق

منطق ابزاری است که به سوالات خاصی از نظرسنجی امکان می دهد تا برای پاسخ دهندگان خاصی -وابسته به پاسخ هایی که پیشتر ثبت کرده اند- نمایش داده شوند. منطق تنها از طریق نشان دادن سوالاتی که مستقیما بر پاسخ دهندگان خاصی قابل اجرا هستند، با خستگی ناشی از نظرسنجی مبارزه می کند. در نتیجه، کیفیت این داده ها بالاتر است.

۱۸- فیلدینگ

فیلدینگ پروسه واقعی اجرای یک نظرسنجی به منظور گردآوری پاسخ ها است.

۱۹- جمعیت

جمعیت، گروه هدفی از مردم است که محقق در حال بررسی آن است. در اینجا، جمعیت به همه گروه تحت بررسی اشاره دارد. یک محقق بازار سپس نمونه آماری قابل توجهی از جمعیت را جذب می کند تا این نظرسنجی را به صورت واقعی انجام دهد.

۲۰- نمونه

نمونه، گروه نماینده ای از جمعیت بزرگتر مورد نظر است.

اگر با تعریف تمام اصطلاحات لیست شده در بالا آشنا بودید، خودتان را یک محقق بازار نظرسنجی زیرک بدانید!

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.