۷ عادت محققان موفق تحقیقات بازار

  • ایجاد شده در تاریخ: ۷ بهمن, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
۷ عادت محققان موفق تحقیقات بازار

در مقاله محققان باهوشتر: چگونه در چشم انداز در حال تغییر تحقیقات بازار دوام بیاوریم، درباره اینکه چگونه مشتریان قدرتمند کسب و کار را تغییر می دهند و چگونه این کار چالشی برای بینش متخصصان (محققان) فراهم می کند، اطلاعات مختلفی به اشتراک گذاشته شده است. در حین تحقیق برای این مقاله، نویسنده آن (ری پوینتر) با مشتریان و سایر محققان مصاحبه کرده و مهارت هایی را که بین بهترین متخصصان تحقیقات بازار مشترک است، شناسایی نموده است. با اقتباس از یک الگوی رفتاری از افراد مصاحبه شده، این مقاله ۷ عادت کلیدی محققان موفق بازار را معرفی می‌نماید.

۱- استراتژیست باشید

امروز مشتری توانمندتر از هر زمان دیگری است: شرکت ها می خواهند مشتریانشان را بهتر درک کنند- تا محصولات، خدمات و تجاربی که موجب شود مشتری بی ثبات با آن ارتباط برقرار کند، ارائه دهند. در زمانی که بینش به موقع یک مزیت رقابتی ارزشمند است، نقش محققان تحقیقات بازار هرگز مهمتر از این نبوده است.

امروزه محققان بزرگ و مهم فقط جمع آوری کنندگان داده نیستند. آنها بینشی استراتژیک ارائه می دهند که واقعا می تواند بر شرکت تاثیر بگذارد. آنها اهمیت و تاثیر خود را در سراسر شرکت بالا برده و اطمینان حاصل می کنند که صدای مشتری به شکل دهی استراتژی شرکت کمک می کند.

۲- از هر دو نیمکره مغزتان استفاده کنید

بسیاری از مردم در صنعت تحقیقات به طور طبیعی چپ مغز هستند، و ترجیح می دهند که با اعداد، دانش، حقایق و روش ها کار کنند. دیگرانی که تمایل دارند بیشتر راست­‌مغز باشند، از متدولوژی هایی که از تصاویر، کلمات، افراد و مفهوم را به کار می گیرند، استفاده می کنند. Daniel H. Pink نویسنده کتاب پرفروش یک ذهن کاملا جدید، حالتی برای توسعه هردو نیمکره مغز ایجاد نمود، و توصیه های آن به ویژه مربوط به دنیای تحقیقات بازار است.

برای فراهم نمودن بینشی معنی دار برای دنیای پیچیده کسب و کار امروز، محققان کمّی که تکنیک هایشان تمایل به نگاه به میانگین ها و گروه‌ها دارد، باید موارد فردی و انگیزه ای که پایه و اساس اقدامات مشاهده شده است، را در نظر بگیرند. محققان کیفی نیز باید مقیاس پدیده هایی که مورد بررسی قرار می دهند را در نظر گرفته و کشف کنند که چگونه پیشگویانه و قابل طرح ریزی باشند. ترکیبی از دید راست-مغز و چپ-مغز به محققان بازار کمک می کند که مشتریان توانمند را به درستی درک نموده و مسیر بسیار پیچیده خرید را معنادار کنند.

۳- تخصص خاصی را توسعه دهید

بسیار مهم است که دارای مهارتهای متعددی باشید، اما شما نیاز به تخصصی دارید که بتواند بقیه کارتان را شکل دهد. این مهارت می تواند با تجزیه و تحلیل، مدیریت، ایجاد طراحی پرسشنامه، نوشتن گزارشها یا ارائه دادن، به کار گرفته شود.

داشتن یک تخصص عمیق به دو روش کار می کند. مزیت آشکارتر این است که به طور مستقیم به نقش شما کمک خواهد کرد. اما تخصصتان می تواند اعتبار و شهرتی به عنوان واردترین و آگاهترین شخص در این صنعت برای شما ایجاد کرده و مقام و شغلتان ارتقا دهد.

بگذارید یک مثال شخصی برایتان بیاورم. من خوش شانس هستم که به عنوان یک لیدر در زمینه ی تکنیک های تحقیقاتی جدید شهرتی به دست آورده ام. وقتی که همکاران درگیر مشکلی هستند که یک مولفه «جدید» دارد، اغلب خواستار ورود من هستند. از آنجا که افراد سعی در ایجاد ارتباط با من برای گفتگو و کار بر روی مطالب «جدید» دارند، من دلیل و فرصتی برای ادامه کار در این زمینه خواهم داشت. این کار مرا تشویق می کند که به روندهای جدید نگاه کرده و مرا تشویق میکند که پیش بینی کنم آنها چگونه بر روی بینش های تخصصی تاثیر خواهند گذاشت. در عین حال، شهرت من در این زمینه فرصتی برای کار بر روی پروژه های پیشرفته، نوشتن کتاب ها و صحبت در کنفرانس ها را فراهم کرده است.

۴- در پی بینش های تازه باشید

افراد موفق زیاد مطالعه می کنند. از Warren Buffet، سرمایه گذار میلیاردر بپرسید که گفته می شود تا 80 درصد از روزش را صرف خواندن می کند. محققان بزرگ بازار نیز زیاد مطالعه می کنند.

متاسفانه، اطلاعات فروش ناشران نشان می دهد که خواندن یک کتاب در سال برای محققان بازار بسیار متداول است. هدف محققان موفق خواندن حداقل سه کتاب در سال است.

به روز نگه داشتن دانش صنعت خود، با خواندن روزنامه ها، وبلاگ ها و مقالات سفید تجاری نیز بسیار مهم است. GreenBook و ESOMAR’s RW Connect خواندنی ترین وبلاگ ها برای بینش های تخصصی هستند.

آنچه که در طول وقت آزاد خود انجام می دهید، می تواند کیفیت کار شما را بالا ببرد. تحقیقات بازار در بطن خود، تماما در باره مردم است، و منافع بیرونی شما می تواند منبع الهامی که برای متناسب کردن کارتان در یک چارچوب گسترده تر نیاز دارید، را برای شما فراهم نماید. محققان بزرگ سعی می کنند رابطه ای دو جانبه بین حرفه و احساسات خود ایجاد کنند. به عنوان مثال، من یک تیم راگبی را مربیگری می کنم و در آن از دید مشاهداتی تحقیقی خودم برای درک چرایی کارهایی که توسط مردم انجام می شود استفاده می کنم. این به نوبه خود درک من از مشتریان امروز را بالاتر می برد. علاقه من به راگبی پشتوانه ای از داستان ها و تصاویر فراهم نموده و به تقویت کار حرفه ای من کمک می کند.

۵- دانش خود را به اشتراک بگذارید

بهترین راه برای درک هر چیز، اشتراک دانشتان است. این اشتراک گذاری می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. می تواند به معنای اجرای کارگاه های آموزشی، وبلاگ نویسی، ارائه در کنفرانس ها، اجرای جلسات ناهار و یادگیری برای همکاران و مشتریان، یا نوشتن مقاله در مجلات باشد.

آموزش و نوشتن می تواند دانشتان را از بسیاری جهات افزایش دهد. هنگامی که ایده های خود را به اشتراک می گذارید، دیگر محققان گاهی به شما چالش می کشند. این چیز خوبی است زیرا درک شما را تقویت کرده و گاهی به شما کمک می کند که بفهمید باید ایده هایتان را به روزرسانی کنید. مهمتر از همه، کمک به دیگران ایجاد حسن نیت می کند و در صورتی که هر زمانی نیاز به کمک دیگران داشته باشید، مفید خواهد بود. آموزش و به اشتراک گذاری کمک می کند تا زمینه های دانش خاص خود را توسعه داده و به گسترش آگاهی از مهارت های خاص شما نیز کمک می کند.

۶- فرضیات خود را بپرسید

ضرب المثل «صدبار گزکن یک بار پاره کن» فقط مربوط به نجارها نیست، بلکه در دنیای تحقیقات نیز قابل اجرا است. اگرچه محققان بزرگ نسبت به سایرین، بیشتر اوقات ذی‌حق بوده و شایستگی بیشتری دارند، احتمال بیشتری نیز وجود دارد که فرضهایی اشتباه داشته باشند. آنها جزئیات را دو برابر بیش از دیگران بررسی می کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که آنها یک بار دیگر برنامه خود را تکرار کنند و احتمال بیشتری دارد که از همکاران و دوستان خود  بخواهند تا کارشان را به صورت انتقادی ارزیابی کنند.

محققان بزرگ هم جزئیات و هم تصویر کلی و دراز مدت را بررسی می کنند. آنها فرض نمی کنند که راه حلشان لزوما بهترین است، و همچنین تصور نمیکنند که همیشه درست میگویند. محققان بزرگ انتظار دارند کارشان را بهبود بخشیده و انتظار دارند که تغییر کنند.

۷- تحویل نتایج کاربردی در زمان مقرر

قدرت تحقق ددلاین هایتان در مهلت تعیین شده را دست کم نگیرید. تحویل عالی و دیر اصلا خوب نیست، بلکه اغلب بی فایده است. تحویل به موقع و اشتباه نیز اغلب بدتر از بی فایده است. محققان موثر، به تحویل موارد مورد نیاز در زمان مقرر متعهد هستند، که گاهی به معنای صرف ساعتهای کاری بیشتر و اغلب به معنای تغییر چشم انداز درباره آنچه که می تواند به دست آید، است تا نیازهای همکاران یا مشتریانشان را برآورده سازد. تمرکز نباید بر تحویل بر اساس تاریخ و محتوای مشخص شده در قرارداد باشد، بلکه بر اساس تحویل موارد مورد نیاز (که اغلب توصیه های عملی است)، در زمان مورد نیاز است.

نتیجه گیری

نقشی که امروزه محققان تحقیقات بازار بازی می کنند هرگز تا این اندازه مهم نبوده است. شرکت ها باید نیازها و خواسته های مشتریانشان را برآورده نمایند و انجام این کار نیاز به درک مناسب و به هنگامی از بینش دپارتمان دارد. برای موفقیت شرکت، محققان بازار باید مهارت های خود را به طور پیوسته توسعه داده و به روز رسانی کنند. ۷ عادتی که من در اینجا به طور خلاصه شرح دادم باید به موفقیت محققان بازار کمک کند.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.