روش های معمول تحقیقات کمی (Quantitative Research)

  • ایجاد شده در تاریخ: ۱۴ آبان, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
روش های معمول تحقیقات کمی (Quantitative Research)

تحقیقات کمی برای جمع‌آوری داده‌های واقعی و درست طراحی شده است. داده‌ها‌ی کمیتی از نوع ساختاریافته و آماری هستند و برای بدست آوردن یک نتیجه‌ی کلی از تحقیق، مورد استفاده قرار می‌گیرند. سوالات کمی بیشتر قابل سنجش هستند. حتی پاسخ‌های کلمه‌ای که به سوالات کمی داده می‌شود، می‌تواند به شاخص‌های عددی تخصیص پیدا کرده و در نهایت به نمودار و گراف تبدیل شوند و این بیانگر این است که کیفیت کلی داده‌ها بهتر خواهد بود.

نیاز است تا تحقیقات کمّی (کمیتی) انجام دهید اما به این فکر می‌کنید که کدام روش/متدولوژی برای شما مناسب است؟ متاسفانه یا خوشبختانه، گزینه های زیادی برای انجام نظرسنجی وجود دارد تا از بین آنها انتخاب کنید.

این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا به  کمک گزینه های موجود تحقیقات کمیتی به پیش رفته و تعریفی سریع از متدولوژی و یک نمای کلی عالی فراهم می آورد.

نظرسنجی های آنلاین

معمول ترین متدولوژی در بین روش های کمّی است. به بیان ساده این یک نظرسنجی است که به فرمت های مختلف (مرورگرهای وب، تبلت ها، کامپیوترهای دسکتاپ و لپتاپ ها) به صورت آنلاین وجود داشته و قابل دسترسی است. نظرسنجی های آنلاین بسیار معمول و محبوب بوده و درصورتی که نمونه و الگوی خود را داشته باشید نسبتا ارزان هستند. با بالا رفتن پیچیدگی جامعه هدف، هزینه اجرای نظرسنجی (به دلیل نیاز به مخاطبان خاص) افزایش می یابد.

نظرسنجی های موبایلی

نظرسنجی هایی هستد که اختصاصا برای موبایل طراحی شده و به فرمت درآمده اند، با این حال برای دیگر دستگاه های آنلاین نیز دردسترس هستند. صنعت نظرسنجی و تحقیقات بازار در پنج سال گذشته بیشترین رشد را در این قسمت داشته است. این نظرسنجی ها برای شرکت کنندگان فعال (on the go) که این روزها تعداد آن ها تقریبا زیاد است قابل دسترسی هستند. اطمینان پیدا کنید که همانطور که نظرسنجی آنلاین شما در این دستگاه ها تا نیمه درحال کامل شدن است، ظاهر پرسشنامه شما بر روی دستگاه های موبایل خوب به نظر رسد.

نظرسنجی های تلفنی (CATI)

این روش نوعی از نظرسنجی ها هستند که از طریق تلفن انجام می گیرند. CATI مخفف «Computer assisted telephone interviewing» به «مصاحبه های تلفنی به کمک کامپیوتر» اشاره دارد. مصاحبه گر تلفنی از یک نظرسنجی برنامه ریزی شده بر روی کامپیوتر برای کمک به پاسخ های تایپ شده، رد کردن الگوها و استدلال استفاده می کند. این نوع نظرسنجی ها معمولا گران تر از نظرسنجی های آنلاین هستند چراکه ساعات بیشتری برای انجام آن ها نیاز است، در عین حال پاسخ های عمیق‌تر و پربارتری فراهم می آورند که بخاطر پرسش های فعالانه آن ها است. از سوی دیگر به علت مشکل خجالت از پاسخگویی، احتمال عدم ارائه پاسخ صحیح نیز وجود دارد.

مصاحبه های گذری یا رو در رو (CAPI)

این نوع نظرسنجی معمولا یکی از گران ترین و زمان‌برترین روش ها است. مصاحبه های گذری غالبا در محل یا در حین یک رویداد انجام می شوند. اساسا مصاحبه ها به صورت «گذری» از مخاطبان گرفته می شوند تا در هر محلی، از آن ها سوالاتی (از تعداد انگشت شمار تا متنی با بیش از ۱۵سوال) را بپرسند. در اینجا پیشنهاد می شود که تا حد ممکن مصاحبه کوتاه باشد چرا که مصاحبه شوندگان معمولا باید مدت زمانی را صرف مصاحبه کنند. ارائه دادن یک انگیزه نظیر جایزه و مشوق‌های دیگر، به این کار کمک می کند تا افراد را راحت‌تر جذب کنید. این کار از طریق یک تخته رسم گیره دار (کاغذی) و یا یک تبلت (CAPI مخفف computer assisted personal interviewing) انجام می گیرد. این روش همانند نظرسنجی تلفنی، مشکل خجالت از پاسخگویی را در بر می‌گیرد.

نظرسنجی های پستی

نوع دیگری از انواع پرهزینه ی تحقیقات بازار است که شامل نسخه هایی چاپی از نظرسنجی ها بوده و هزینه ی پستی بازگشت نامه از قبل پرداخت شده است. تمامی نظرسنجی بر روی کاغذ نوشته شده و شامل نادیده گرفتن الگوها و دستورالعمل ها است. در این روش در مورد کیفیت داده ها نگرانی وجود دارد چرا که تحقیقات شرکت بسته به همکاری پاسخ دهنده برای درست جواب دادن به سوالات، دنبال کردن درست دستورالعمل ها و رد کردن الگوها است.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.