تفاوت های میان تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

 • ایجاد شده در تاریخ: ۱۹ آبان, ۱۳۹۸
 • توسط: پریناز نجاری
تفاوت های میان تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

تحقیق، یک روش مطالعه ی شناختی از مسئله ی مطرح شده است، که برای به دست آوردن حقایق و رسیدن به یک نتیجه گیری انجام می شود. انجام تحقیق را به عنوان یک وسیله ی برجسته در نظر گرفته اند چرا که اولین قدم در تحقیقات بازاریابی است. تحقیقات بازاری برای جمع آوری اطلاعاتی در مورد بازار، مانند نیاز مشتریان، ترجیحات، علایق، روند بازار و جدیدترین مد و از این قبیل استفاده می شود.

نباید تحقیقات بازار را با تحقیقات بازاریابی یکی بدانیم؛ چرا که تحقیقات بازاریابی، مطالعه علمی و واقع گرایانه روند کلی بازاریابی شامل جمع آوری، تجزیه و تحلیل، ارتباط و استفاده از اطلاعاتی که به روند مدیریت و حل مشکلات بازاریابی کمک می کند است و در مقابل تحقیقات بازار مطالعه بازار با جمع آوری اطلاعات درباره‌ی وضعیت بازار و مصرف کنندگان آن است.

تحقیقات بازار در مقابل تحقیقات بازاریابی

جدول مقایسه ای

جدول تفاوت تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار

معنا و مفهوم تحقیقات بازار

تحقیقات بازار، همان گونه که از اسم آن بر می آید، مطالعه بر هدف بازار است. تحقیقات بازار، عمل جمع آوری اطلاعات درباره‌ی بازار و مصرف کنندگان آن بازار است. این تحقیقات، جهت حصول اطمینان و تجزیه و تحلیل ساختار بازار، اندازه، روند های اخیر، بازی کنان عمده، نیاز های مشتریان، طعم، ترجیحات و رفتار های خرید، استفاده می شود.

تحقیقات بازار همچون راهنمایی عمل می کند که به شما کمک می کند تا درباره ی مشتریان، رقبا، نیازها، محصولات، بازار و … بیشتر بدانید. تحقیقات، به تعیین مطمئن بودن محصول جدید درهدف بازار، کمک می کند. تکنیکهای متعددی به کار گرفته شده اند تا بتوانیم شانس موفقیتمان را با محک زدن محصول، بیازماییم. این عمل، یا توسط خود سازمان به تنهایی انجام می شود و یا به وسیله ی یک آژانس خارجی. برخی از گام های هدایت یک تحقیق در ذیل آمده است:

 • شناسایی مشکل
 • اطمینان از گروهی که تحقیق را انجام خواهد داد.
 • انتخاب یک تکنیک مناسب برای تحقیق
 • جمع آوری اطلاعات
 • سازمان دهی، تفسیر و تجزیه تحلیل نتیجه
 • گزارش دهی

معنا و مفهوم تحقیقات بازاریابی

منظور از عبارت تحقیقات بازاریابی، مطالعه ای خوب و بررسی شده از تمامی روند های بازاریابی برای جمع آوری، تحلیل و گزارش اطلاعات می باشد. تحقیقات، به عنوان یافتن راه حلی مناسب برای وضعیت بازاریابی مواجه با شرکت، صورت می گیرد. این تحقیقات نقش به سزایی در شناخت خواسته ی مشتریان و انتظاراتشان از یک محصول خاص یا خدماتی که نیاز هایشان را بر طرف می کند، ایفا می کنند. همچنین شامل مجموعه ای از فعالیت ها میشود که در ذیل تهیه شده اند:

 • تحقیقات بازار و مشتری
 • تحقیقات محصول
 • تحقیقات قیمت
 • تحقیق کانال های توزیع
 • تحقیق فروش ها
 • تحقیق تبلیغات

تحقیقات بازاریابی به هدف تهیه ی واقعیت ها و جهت هایی برای مدیرانی است که در تصمیم گیری های بازاریابی، به اطلاعات معتبر و دقیق نیازمندند. رویه ی تحقیقات بازاریابی به صورت گام های زیر، توضیح داده شده اند:

 • شناخت مسئله، جایگزین تصمیم و تحقیقات هدفمند
 • توسعه ی برنامه های تحقیقات
 • جمع آوری اطلاعات
 • سازمان دهی و تجزیه و تحلیل اطلاعات
 • معرفی
 • تصمیم گیری

تفاوت های کلیدی میان تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

تمایز میان تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، می تواند به خوبی در زمینه های زیر نمایان شود:

۱- تحقیقات بازار، به مطالعه ی کامل بازار و رفتار مشتری در آن بازار، ارجاع داده می شود. تحقیقات بازاریابی، مفهوم مطالعه ای با برنامه ریزی خوب و تجزیه و تحلیل و تفسیر گویا، از مسائل مواجه با تصمیم گیری های عملی را درارا می باشد.

۲- تحقیقات بازار، زیر شاخه ای از تحقیقات بازاریابی است در حالی که تحقیقات بازاریابی، جزئی از سیستم اطلاعات بازاریابی می باشد.

۳- تحقیقات بازار به صورت محدود می باشد طوری که تنها جنبه های بازار و رفتار مشتریان را مطالعه می کند. از طرفی دیگر، تحقیقات بازاریابی شامل مطالعه بر کلیت روند بازاریابی است. به طور مثال: تحقیق بر تبلیغات، قیمت گذاری، بسته بندی، سیاست گذاری و همه ی جوانب بازار.

۴- تحقیقات بازار، طبعا به صورت خاص است به طور مثال مفهوم و داده ی تحقیق درباره ی یک بازار خاص که برای دیگر بازار ها مناسب نیست. برعکس، تحقیقات بازاریابی طبعا به صورت کلی می باشند. مثلا این مطالعات می تواند برای حل مشکلات مختلف بازاریابی، موثر باشد.

۵- تحقیقات بازاریابی به صورت وابسته عمل می کند در صورتی که تحقیقات بازار، مستقل است.

۶- تحقیقات بازار، برای بررسی قابل اعتماد بودن محصول در اهداف بازار انجام شده است. برخلاف آن، تحقیقات بازاریابی برای تصمیم گیری موثر در فعالیت های بازاریابی و به دست گرفتن کنترل خروجی های اقتصادی آن، انجام شده است مانند محصولات و خدمات.

۷- تحقیقات بازار شامل تحقیق بر بازار و رفتار مشتریان در بازار می شود که در مقابل، تحقیقات بازاریابی شامل مطالعه بر تمامی جنبه های بازاریابی می شود.

نتیجه گیری

پس از مباحث بالا، می توان گفت که تحقیقات بازاریابی، اصطلاح گسترده تری از تحقیقات بازار است. در واقع، تحقیقات بازار به تنهایی، قسمتی از تحقیقات بازاریابی است. هر دوی این تحقیقات، شامل تکنیک های کمی و کیفی برای جمع آوری اطلاعات است مانند گروه های تمرکز، نظرسنجی ها (مکالمات تلفنی و یا ارتباطات رو در رو)، مصاحبه ها و پرسشنامه ها.

علاوه بر این، تحقیقات کمک بسیاری به راه اندازی کسب و کار ها و همچنین کسب و کار های موجود، می کنند تا بتوانند تصمیمات موثری در زمینه ی محصول یا خدماتی که به مشتریانتان می دهید، محل مناسب کسب و کار، کانال های توزیع به کار گرفته شده در تجارت و کانال های تخفیفاتی و از این قبیل بگیرند.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.