متمایزسازی محصول و نام تجاری با استفاده از تحقیقات بازار

  • ایجاد شده در تاریخ: ۹ دی, ۱۳۹۸
  • توسط: پریناز نجاری
متمایزسازی محصول و نام تجاری با استفاده از تحقیقات بازار

به منظور متمایز کردن محصول یا خدماتتان (جهت درخواست بیشتر مصرف‌کنندگان از شما نسبت به محصولات و خدمات رقیبانتان) شما باید مصرف‌کنندگانتان را به خوبی بشناسید. هر چه کامل‌تر هدف مخاطبتان را بدانید، بیشتر می‌توانید متمایز باشید. هر چه بیشتر متمایز باشید، بهتر به هدف خواهید زد. این دسته از ریزنگری‌ها و رهیافت‌های بازاریابی، همیشه راه‌حل مناسبی هستند.

متمایزسازی محصولات تاثیر بسزایی بر میزان موفقیت و سودآوری کسب و کار دارد. پس از آگاهی کامل از انتظارات مشتریان، باید کار طراحی محصولات و خدمات خود را مطابق با انتظارات مشتریان انجام دهیم. بدیهی است که طراحی محصول به خواست مشتریان، وفاداری مشتریان را به ارمغان خواهد آورد و شرکت را از دیگر رقبای خود متمایز خواهد ساخت.

با تحقیقات بازار، یک استراتژی اقیانوس آبی بسازید

استراتژی اقیانوس آبی (رهیافتی است که استراتژی را به سمت آب های آزمایش نشده حرکت می‌دهد و به خارج از چارچوب می‌اندیشد) وابسته به تحقیقات عالی بازاریابی، برای متمایز کردن استراتژی‌ها است. هوش رقابتی، نوعی از تحقیقات بازاریابی است که می‌تواند داده‌ی لازم برای اجتناب از اقیانوس قرمز را تهیه کند (که ثابت و محدود است)، و می‌اندیشد و به شما کمک می‌کند تا راه‌های متفاوتی که می‌توانید رویکرد بازاریابی‌تان را به روش پیشنهاد شده‌ی اقیانوس آبی حرکت دهید، شناسایی کنید.

پایگاه داده‌ای شامل پروفایل و پرسونای مشتریان خود بسازید

بازار هدف را می‌توان از طریق ساختن پروفایل سفارشی مصرف‌کنندگان ایجاد نمود. با ایجاد پروفایل یا پرسونا از این اشخاص می‌توانید از تکنیک های متنوع تحقیقات بازاریابی استفاده کنید. دلیل استفاده از پروفایل یا پرسونا این است که، اگر بخواهید به افراد بالای ۷۰ سال دسترسی پیدا کنید؛ می‌توانید از نوع متفاوتی از استراتژی‌های بازاریابی استفاده کنید.

موردهای مطالعاتی که محصولات و خدمات را متمایز می‌سازند

شرکت‌هایی که می‌دانند چگونه تحقیقات بازاریابی را هدایت کنند و از یافته‌های این تحقیقات به صورت موثر استفاده کنند، این توانایی را دارند که یک حاشیه‌ی رقابتی عظیم را در بازار بسازند. تقلید، بزرگ‌ترین شکل فریبندگی است. همچنین مطالعات موردی نام‌های تجاری بزرگی که می‌دانند چگونه از تحقیقات بازاریابی برای مزایای خود و تنوع در بازار هدف استفاده کنند، ارزشمند خواهد بود.

پیش‌بینی سهم بازار برای راه‌اندازی محصول

برای پیش‌روی در منحنی آماری، ممکن است به کشف بهترین پیشنهادات برای بخش‌های مختلف بازار با استفاده از ابزاری به نام شبیه ساز بازار بیزی (Baynesian Market Simulator) نیاز داشته باشید. این مجموعه ابزار جامع، شبکه‌ای می‌سازد که سهم بازار پایه‌گذاری شده بر کاراکترهای کلیدی را شبیه‌سازی می‌کند و نیازی به تجارب جدید ندارد و اغلب هزینه‌بر نیست. بسیاری از متخصصین دریافته‌اند که آزمودن سناریوهای مختلف بر پایه‌ی اولویت‌های حاضر تحقیقات، راه مناسبی است.

استراتژی تجاری خود را به صورت ناحیه‌ای بسازید

هر چه بیشتر راجع به هر بخش از بازار هدف (Target Market Segment) بدانید، فرآیند افزایش مصرف‌کننده‌ها آسان‌تر می‌شود و به راحتی می‌توان از آنها مدافعین برند خود را بسازید. با این حسن نیت، رویکرد بخش بازاریابی نسبت به بخش‌بندی بازار هدف، مصرف‌کننده را به سطح استراتژیک بالایی می‌رساند.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.