تفاوت‌های بین تعهد شغلی و رضایت شغلی

  • ایجاد شده در تاریخ: ۴ بهمن, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
تفاوت‌های بین تعهد شغلی و رضایت شغلی

در حالی که اصطلاحات «تعهد شغلی» و «رضایت شغلی» ممکن است شبیه یکدیگر به نظر برسند، اما در واقع کاملا متفاوت هستند. بله، کارفرمایان باید تلاش کنند تا از این که کارمندان و کارگرانشان هم متعهد به کار خود بوده و هم از کارشان رضایت داشته باشند، اطمینان حاصل کنند. اما اگر میخواهند یک نیروی کار قوی ایجاد کنند، باید تفاوت بین این دو اصطلاح را درک کنند.

تعهد سازمانی حاکی از نگرش کارکنان به سازمان است و رضایت شغلی نشان دهنده نگرش کارکنان نسبت به شغل خود ازجنبه های مختلف است. رابطه بین تعهد سازمانی و رضایت شغلی در این پژوهش مثبت است و هر چه رضایت شغلی بیشتر باشد تعهدسازمانی کارکنان نیز بیشتر می شود .لازم است تا مدیران ارشد سازمان نسبت به این دو متغییر نیز توجه داشته باشند

ابتدا، برخی از تعاریف مقاله را به طور خلاصه باید درک نمود:

تعهد شغلی زمانی رخ می دهد که کارگران، برای کمک به شرکت هایشان در دستیابی به اهداف، متعهد باشند. کارکنان متعهد برای حاضر شدن هر روز سر کار انگیزه داشته و برای کمک به موفقیت شرکت های خود هر کاری در توانشان باشد انجام می دهند.

رضایت شغلی حالتی است که کارمندان از کارشان لذت می برند، اما لزوما به آن متعهد نیستند. کارمندی را تصور کنید که زود بیدار می شود تا سر کار حاضر شود و آنجا را دیر نیز ترک می کند بدون اینکه مشارکت زیادی داشته یا زحمتی کشیده باشد.

در حالی که کارکنان متعهد از شغل خود راضی هستند، کارکنان راضی لزوما به شغل خود متعهد نیستند.

برخی از شرکت ها فقط به این موضوع که آیا کارمندانشان راضی هستند یا خیر توجه دارند. هنگامی که بسیاری از کارکنان از شغل خود راضی باشند، از حاضر شدن روزانه در آن اداره خرسند بوده و دورنمایی برای کار بعدی ندارند. از آنجا که آنها راضی هستند، شرکت هایشان نرخ جابجایی پایینی دارند- که در برخی موارد، مدیریت را متقاعد می کند که همه چیز عالی است.

علی رغم اینکه کارکنان راضی می توانند مسئولیت های شغلی خود را به درستی انجام دهند، اما آنها هرگز پیشرفت رو به جلویی ندارند. این تمایز کلیدی میان کارکنان متعهد و کارگران راضی است. وقتی کارکنان متعهد باشند، نه تنها از داشتن شغلشان خوشحال هستند، بلکه همیشه در مورد اینکه چگونه شرکتشان می تواند بهتر باشد، فکر می کنند. ممکن است این مساله مستلزم تسهیل فرایندهای کسب و کار، طوفان فکری ایده های جدید برای محصول یا خدمات بوده، یا این باشد که هرگز در کمک به یک همکار در صورت نیاز، تردیدی نداشته باشند.

به همین دلایل، در حالی که شرکت ها باید علاقه مند به اطمینان از این باشند که کارکنانشان از کار خود راضی هستند، باید بیشتر نگران سنجش و بهبود تعهد شغلی کارکنان خود باشند.

چه فاکتورهایی در تعهد مشارکت دارند؟

با توجه به مدل سنجش تعهد گالوپ، تعهد کارکنان جمع چهار مقوله مجزا است:

مدل اندازه گیری علاقه کارمندان - گالوپ

۱- حقوق و مزایا

لازم است کارکنان متعهد، دقیقا بدانند که چه چیزی از آنها انتظار می رود و چه مسئولیت های شغلی دارند. آنها همچنین باید به ابزار و فن آوری هایی که آنها را قادر می سازد کار خود را به خوبی – و نسبتا به راحتی انجام دهند، مجهز باشند. اگر به تکنولوژی که بیش از یک دهه از آن گذشته است متکی باشید نمیتوانید از کارکنانتان انتظار داشته باشید که هر روز با علاقه در دفتر حضور داشته باشند.

۲- مشارکت ها

کارکنان متعهد قادرند به روشی که به صورت روزانه قابل اندازه گیری باشد، به سازمان های خود کمک  کنند. سرپرست آنها اغلب از اینکه کارکنان کار خود را به خوبی انجام می دهند، تعریف می کند. اما این پایان کار نیست؛ کارفرمایان به رفاه کارکنان خود در داخل و خارج از شرکت اهمیت می دهند. مدیران کارکنان متعهد نیز درک می کنند که کارمندان دیدگاه خود را برای حرکت رو به جلو در برخی از مراحل شغلشان دارند. به این ترتیب، آنها علاقه مندند به کارکنان خود کمک کنند تا به صورت حرفه ای پیشرفت کنند.

۳- اجتماع

در حالی که کارکنان راضی ممکن است سر کار حاضر شوند، همکاران خود را نادیده گرفته و تمام روز در آیپاد خود به موسیقی گوش دهند، اما کارکنان متعهد همکاران خود را دوست دارند. برخی از همکارانشان حتی در خارج از اداره نیز دوستان واقعی آنها هستند.

کارکنان متعهد اینگونه احساس می کنند که در شرکتشان موثر هستند. زمانی که صحبت می کنند، مردم گوش داده و پاسخ می دهند. کارکنان متعهد بر این باورند که کاری که انجام می دهند، برای شرکت هایشان بسیار ارزشمند است و اگر آنها شروع به تولید کمتر کنند، همه پی خواهند برد.

۴- رشد

کارکنان متعهد فرصت برابری برای توسعه حرفه ای در سازمان های خود دارند. از یک طرف، این به معنی فرصت حضور در سمپوزیوم ها، کنفرانس ها و نمایشگاه های تجاری است. از سوی دیگر، این به معنای کسب ترفیع – یا حداقل مصاحبه- برای موقعیتی با مسئولیت بالاتر است.

باز هم، تمامی موارد گفته شده را با یک کارمند راضی مقایسه کنید که از گرفتن چک دستمزد خود و بدون این که سخت کار کند خوشحال است.

چگونه شرکت شما می‌تواند تعهد کارکنان را بهبود ببخشد؟

آیا کارکنان شما متعهد هستند؟ اگر نه، نگران آن نباشید. با تغییر -حتی اندک- روش سازمانتان می توانید شانس اینکه کارکنانتان متعهد شوند را افزایش دهید. با توجه به این موضوع، در اینجا شش تاکتیک ساده وجود دارد که میتوانید برای افزایش تعهد کارکنان خود به کار بگیرید:

۱- کارکنان سخت کوش خود را بشناسید

هنگامی که کارکنان شما در یک پروژه مهم کار خود را عالی انجام می دهند، بگویید که چقدر به آنها افتخار می کنید. شناخت تلاش کارکنانتان به صورت منظم (اما نه به طور مداوم) می تواند به بهبود تعهد کمک کند.

۲- سرمایه گذاری در توسعه حرفه ای

با توجه به گزارش تعهد، تنها 25 درصد از کارکنان می گویند که شرکت هایشان فرصت توسعه برابری را ارائه می دهند. بر روی آینده تیم خود سرمایه گذاری کنید و آنها این لطف را به شما باز خواهند گرداند.

۳- به کارکنان اجازه دهید پروژه های مورد علاقه خود را دنبال کنند

انجام هر روزه کارهای مشابه سر کار موجب خستگی سریع می شود. وقتی کارکنان فرصت دارند تا در دیگر بخش ها کار کنند و پروژه هایی را که علاقه مند هستند به عهده بگیرند، احتمال بیشتری دارد که متعهد باشند.

۴- دورکاری و زمان بندی انعطاف پذیر را بپذیرید

مزیت های عالی کارمندانی متعهد ایجاد می کند. اگر پیشتر چنین کاری انجام نداده اید، (حداقل گاهی اوقات) اجازه دهید کارمندان در خانه کار کنند. همچنین ممکن است بخواهید زمان بندی انعطاف پذیر را مورد بررسی قرار دهید. اگر کارمندانتان بتوانند در هر زمان و هر مکانی که بخواهند، کار کنند، شادتر خواهند بود.

۵- فعالیت های تیم سازی را به طور منظم برنامه ریزی کنید

وقتی که کارمندان با همکاران خود به خوبی کنار بیایند، احتمال بیشتری وجود دارد که متعهد باشند. فعالیت های تیم سازی -مانند ساعتهای شاد و یا غذای دورهمی– را به گونه ای برنامه ریزی کنید که کارکنانتان بتوانند یکدیگر را بهتر بشناسند. زیرا روابط دوستانه هیجان انگیز میتوانند فقط با یک آبجو آغاز شوند.

۶- با کارمندان خود مانند بزرگسالان رفتار کنید

هر کس که تجربه کار با رئیسی را داشته باشد که تمام کارها را از نزدیک کنترل نموده و زیر نظر داشته باشد، به شما خواهد گفت که این کار چقدر افتضاح است. شما کارمندانتان را برای انجام کار استخدام کرده اید. آنها به اندازه کافی بااستعداد هستند تا مسئولیت های کاری خود را به عهده بگیرند بدون اینکه نگران این باشند که شما هر پنج دقیقه یکبار از بالای شانه هایشان به پروژه نگاه کنید. با کارکنان خود مثل بزرگسالان رفتار کنید و اجازه دهید آنها از داشتن مقداری استقلال لذت ببرند.

اگر می خواهید شرکتتان را به سطح بالاتری برسانید، باید تلاش کنید که هرچه بیشتر کارمندان متعهد ایجاد کنید. کمی سرمایه گذاری در تعهد می تواند راه بسیار خوبی برای تقویت پایه شرکت شما باشد – که معنای آن نیروی کار شادتر و بنیانی سالم‌تر است.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.