رضایت کارکنان در برابر تعهد کارکنان: کدامیک؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۴ آبان, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
رضایت کارکنان در برابر تعهد کارکنان: کدامیک؟

شما به عنوان یک کارفرما، کدام را ترجیح می‌دهید؟ کارمند متعهد یا کارمند راضی؟ این تعجب آور نیست که اکثر شما کارمند متعهد را ترجیح می‌دهید. مدیران در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بر روی رضایت کارکنان تمرکز می‌کردند. تحقیقات، ارتباط بین تعهد کارمند، بهره‌وری، نوآوری و سودآوری بالا را نشان داد. از آنجا که منابع انسانی معیار ثروت است، باید بدانید که رضایت راهی به سوی تعهد ایجاد می‌کند. با این حال حتی امروزه، بیشتر مدل های تعهد کارکنان هنوز هم شامل سنجش رضایت کارکنان هستند.

تفاوت آن‌ها چیست؟

بر اساس گزارش مربوط به موسسه تحقیقاتی ADP در مورد این موضوع، تفاوت آنها را اینگونه شرح می‌دهد:

رضایت کارکنان نسبت به تعهد کارکنان یک مرتبه پایین‌تر است. رضایت می‌تواند بر بقا تاثیر بگذارد اما احتمالا بر بهره‌وری نه. از سوی دیگر، تعهد کارکنان منجر به افزایش بهره‌وری و تأثیر مثبت بر سودآوری می‌شود. با این حال، رضایت و تعهد ممکن است با هم مرتبط نباشند. در واقع، نارضایتی کارکنان ممکن است به عنوان راهی برای مقابله با غم و ناراحتی، آن‌ها را به تعهد بیشتر در کسب و کار وادار کند.

آیا تمام کسب و کارها باید در پی تعهد کارکنان باشند؟

مهم است که کسب و کارها اهداف رضایت و تعهد کارکنان را با فرهنگ سازمانی، مالکیت شرکت، ساختار تصمیم‌گیری و همچنین اهداف و نیازها در سطح سازمان، هماهنگ سازند. به عنوان مثال: در یک کسب و کار خانوادگی ممکن است؛ علاقه بیشتری به حفظ کنترل نوآوری و تغییر نسبت به سایر شرکت‌ها وجود داشته باشد.

در عوض، بخش‌های خاصی ممکن است کارکنانی بخواهند که کاملا متعهد بوده و هرگز راضی نشوند (خلاقیت/ فنی/ مدیریتی) و بخشی دیگر (عملیات، تولید) ممکن است کارمندانی راضی بخواهد.

عوامل رضایت کارکنان:

جیکوب مورگان، یکی از نویسندگان مجله Forbes، فاکتورهایی را به عنوان ۱۰ مورد از مهم‌ترین عواملی که در رضایت کارکنان مشارکت دارند را در جدول زیر مشخص کرده است:

هر کسب و کاری باید آنچه را که می‌تواند به کارمندان ارائه دهد. همچنین هر آنچه را که قادر به ارائه نیست به دقت بسنجد. تحقیقات کیفی می‌تواند برای پاسخ دادن به سوالات مورد استفاده قرار گیرد:

  • مدیریت حاضر به اعمال فشار برای چه فاکتورهایی است؟
  • آیا بر اساس  فاکتورهایی که می‌توانند تحت تاثیر قرار گیرند، باید برای رضایت کارکنان تلاش کنید یا برای تعهد آن‌ها؟

آغاز این گفتگو در میان مدیران می‌تواند درک مشترکی از تعهد و رضایت کارکنان در یک شرکت و همچنین درک خوبی از چگونگی دستیابی به آن را آشکار کند.

از آنجایی که مدیران می‌دانند که چگونه می‌توان در کارمندانشان نوعی تعهد ایجاد کنند. بهتر می‌توانند با اهدافشان ارتباط برقرار کرده و تغییراتی در سازمان ایجاد کنند تا نتایج آن را بدست آورند.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.