درآمد ناخالص چیست؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۴ بهمن, ۱۳۹۸
  • توسط: داود مظفری
درآمد ناخالص چیست؟

درآمد ناخالص کسب و کار، پولی است که در پی تمامی فعالیت های یک کسب و کار و قبل از کسر هزینه ها به دست می آید. درآمد ناخالص می تواند حاصل از فروش محصولات یا خدمات شرکت، فروش تجهیزات اضافی یا دارایی و یا فروش سهام شرکت باشد. این درآمد می تواند از منابع مختلف دیگری مانند سود، حق امتیاز و حق الزحمه حاصل شود. به بیان ساده تر، در آمد ناخالص یک کسب و کار با جمع کردن کلیه درآمدهای به دست آمده از تمام منابع آن کسب و کار محاسبه می شود. درآمد ناخالص معمولاً برای یک دوره زمانی خاص، مانند درآمد ناخالص سه ماهه یا درآمد ناخالص یکساله در نظر گرفته می شود.

تفاوت بین فروش و درآمد ناخالص

تحقیقات بازار نشان می دهند، تفاوت قائل شدن بین درآمد ناخالص و رقم فروش واقعی موضوع مهمی است، به ویژه هنگامیکه چندین منبع درآمد مانند فروش، سهام و … وجود دشته باشد.
رقم فروش، کلیه درآمد حاصل از ارائه کالاها و خدمات به مشتریان با کسر هزینه های مربوط به فروش است که اغلب به آن درآمد خالص یا درآمد عملیاتی گفته می شود. درآمد ناخالص بیانگر کل مبلغ قرارداد فروش بوده، در حالی که درآمد خالص مبلغ صورتحساب داده شده به مشتری در همان مقطع زمانی را نشان می دهد.

تحلیل رقم فروش

زمانیکه شما در حال ارزیابی عملکرد شرکت تان و مقایسه آن با دوره های قبل هستید، شناسایی مبلغی که نشان دهنده فروش واقعی حاصل از تهیه کالاها و خدمات باشد، موضوع مهمی است. درآمد خالص یا درآمد عملیاتی برای ارزیابی روندها، اقدامات مختلف و نسبت های کارآیی تلاش های فروش و بازاریابی کسب و کار مفید است. برخی از نسبت ها، درآمد ناخالص را نیز شامل می شوند.

تعدادی از معیارهای مالی مرجع که از ترکیب مجموع درآمد حاصل می شوند، شامل موارد زیر است:

  • رشد فروش
  • نرخ رشد ترکیبی سالانه در فروش (CAGR)
  • حاشیه سود ناخالص و خالص
  • هزینه های فروش، حاصل از فروش عمومی و اجرایی (SGA)
  • نسبت هزینه عملیاتی
  • گردش مالی حساب های دریافتی
  • گردش مالی کل
  • گردش مالی دارایی ثابت

این متغیرها و سایر نسبت ها که از ترکیب میزان درآمدها به دست می آیند، توسط مدیریت هر کسب وکار و هم چنین تحلیلگران دیگری که در زمینه تحقیقات بازار فعالیت می کنند، به دقت مورد بررسی قرار می گیرند تا سلامتی کلی فعالیت های درآمدزای شرکت، ارزیابی شوند.

به قوانین تخصیص درآمد توجه کنید

درآمد شناخته شده میزان درآمد مجازی است که در دوره فعلی به رسمیت شناخته شود و بر طبق اصول پذیرفته شده حسابداری اداره می گردد. برای کسب و کار و مشاغلی که به قراردادهای بلند مدت تکیه می کنند؛ تصویر واقعی از سلامت، میزان درآمدی است که در آن دوره قابل شناسایی و تشخیص باشد. این موضوع برای کسب و کارهایی که از اشتراک در یک نرم افزار استفاده می کنند و باید هزینه هایی را جهت اشتراک یا تعمیر و نگهداری نرم افزارهای مجاز در نظر بگیرند نیز، صدق می کند.

به عنوان مثال، یک سازمان ممکن است برای فروشی به ارزش ۳ میلیون دلار، یک قرارداد سه ساله را امضا کند، اما شرکت مجاز است برای هر یک سال، فقط یک میلیون دلار از این درآمد را اختصاص دهد. یک نرم افزار مجاز نیز ممکن است در مدت سه سال به ۳۰۰۰۰ دلار هزینه جهت تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشد، و صاحبان کسب و کار باید تخصیص این هزینه ها را در طی سال به درستی مدیریت نماید.

چنان چه قرارداد نگهداری به مدت شش مار در هر یکسال بسته شود،، بنگاه فقط می تواند نیمی از مبلغ سالانه که معادل ۵۰۰۰ دلار خواهد شد را برای آن سال خاص تشخیص دهد. اگر درمورد این مسائل کلیدی سؤالی دارید، جهت تعیین قوانین مناسب تشخیص درآمد برای مشاغل خود، همیشه باید با یک حسابدار واجد شرایط مشورت کرده و او را کنار‌ خود داشته باشید؛ بهتر است این شخص کسی باشد که با تجارت شما آشنایی کافی داشته باشد.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.