تحقیقات رفتاری چگونه با تحقیقات بازار ارتباط دارد؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۵ آبان, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
تحقیقات رفتاری چگونه با تحقیقات بازار ارتباط دارد؟

متخصصان می توانند با تحقیقات رفتاری عملکرد کاربر را پیش بینی کنند. تحقیقات رفتاری مطالعه ی متغیرهای زیادی است که بر ایجاد عادات یک فرد موثر هستند. الگوهای همیشگیِ تصمیم گیری اثر عمده ای دارند زیرا بر بسیاری از زمینه های زندگی روزمره افراد تاثیر می گذارند. این عادات مستقیما بر اینکه مشتریان چگونه پول خرج می کنند و اینکه چرا محصولات معینی را می خرند، تاثیر می گذارد. اگر شما دقیقاً مشخص کنید که چرا مردم یک محصول را انتخاب می‌کنند، می تونید این ویژگی را در بسته‌بندی، تبلیغات و پروموشن خود لحاظ کنید. همه‌ی شرکت‌ها ضرورتاً باید ارزش‌گذاری‌های خود را با مشتریان سازگار کنند.

اهمیت تحقیقات بازار قدرتمند امروزی

در سال های اخیر، دانشمندان در دپارتمان های روانشناسی و نورولوژی دانشگاه ها و مراکز عمده پزشکی در سراسر ایالات متحده، مطالعه درباره ایجاد عادت را هدف عمده کار خود قرار داده اند. دپارتمان های تحقیقات بازار با بودجه هایی سخاوتمندانه، در شرکت های بزرگ سراسر کشور، این بخش از تحقیق را نیز مورد توجه قرار داده اند. یادگیری ماشین، که بر کامپیوترهایی که قادر به تحلیل بسیار دقیق داده ها هستند استوار است، به دلیل پیشرفت در تکنولوژی به روشی استاندارد برای تحقیقات بازار تبدیل شده است. استفاده از الگوریتم ها، به نوبه خود، ریاضیدانان را به سوپراستارهای داده کاوی تبدیل کرده است.

نگاهی به تحقیقات بازار سنتی

تحقیقات بازار مرسوم، که از نظرسنجی ها، مصاحبه‌ها و گروه های کانونی استفاده می کند، گاهی مجبور به استفاده از متدهای سبک قدیمی تحقیق خانه به خانه است که توسط James H. Gamble در سال های اولیه ی Proctor & Gamble ایجاد شده‌اند. P&G یکی از اولین شرکت های برند مصرف کننده آمریکایی بوده و در سال ۱۸۳۷ میلادی تاسیس شد. James H. Gamble به عنوان پدر تحقیقات رضایت مصرف کننده و تحقیقات بازار کنونی شناخته شده است. بسیاری از استراتژی های وی هنوز هم در حال استفاده هستند.

محصول febreze از P&G

مثالی از Proctor & Gamble

یک مثال رایج و شناخته از ارزش رفتارسنجی یا تحقیقات رفتار، فراورده ای معطر Febreze محصول شرکت P&G است. مطالعه ای به منظور عملکرد نامطوب این محصول انجام شد و محققان بازار متوجه شدند که افراد تمایلی به یافتن رایحه های ناخوشایند در خانه هایشان ندارند و از آنجا که عطر و بوی ناخوشایندی وجود نداشت، هیچ انگیزه‌ای برای مصرف کنندگان وجود نداشت که به دنبال خرید این محصول باشند.

یک نشانه (یا انگیزه) جدید باید معرفی می شد که استفاده از Frebreze را ناگزیر سازد. در واقع محققان بازار در P&G دریافتند که نیاز به ایجاد یک عادت تمیزکاری جدید دارند که استفاده از Frebreze را به روشی روانشناختی در ذهن مصرف کنندگان نهادینه کند.

چگونه تحقیقات منجر به تغییر جایگاه یک برند می‌شود

محققان بازار در P&G ذهنیت و بینش مصرف کننده خود را به بخش تبلیغات ارائه دادند. طولی نکشید که مجموعه ای جدید از تبلیغات با هدف ایجاد یک عادت جدید (استفاده از Frebreze) در ادامه ی عادت پیشتر ایجاد شده ی نظافت، منتشر شد.

آیین جدید افزوده شده به عادت نظافت، رسم اسپری کردن Frebreze به عنوان عمل نهایی جشن تمیزکردن بود؛ زمانی که کار نظافت یک اتاق کامل شده باشد (با تمرکز بر روی آخرین حرکت) از این اسپری استفاده می‌شد و در نهایت عادت جدید تثبیت شد.

پس از آن تصمیم گرفته شد که فرمول Frebreze به منظور گنجاندن بوی معطر در آن، تغییر کند. پس از انجام این کار، Frebreze به عنوان یک خوشبو کننده هوا که پایان مراسم تمیزکاری را نشان می دهد، مجددا وارد بازار شد.

اهمیت چرخه‌های عادتی برای بازاریابان

این مثال از پروکتر اند گمبل (P&G) تعدادی از اصول مهم تحقیقات بازار را نشان می دهد. دو مورد از مهمترین آنها موارد زیر هستند:

  1. بینش (ذهنیت) مصرف کننده باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا آزمایشگاه تحقیقات بازار شهودی نیست و گاهی اوقات اشتباه می کند.
  2. مشاهده اشتیاق مشتریان در ارتباط با یک محصول یا برند یک فعالیت بسیار ارزشمند است.

بررسی اشتیاق مشاهده مشتریان، یکی از دلایلی است که فیلم های مردم شناسی برای محققان بازار بسیار مفید هستند. به طور معمول، افزودن یک فعالیت یا عمل به یک چرخه عادتی آسانتر از تلاش برای ایجاد یک چرخه عادتی کاملا جدید و یا بازداشتن افراد از استفاده از عادت قدیمی تر است.

بازاریابان می توانند از طریق تحقیقات رفتاری، دلیل شکست یک محصول را تعیین کرده و قطع ارتباط بین مصرف کننده و محصول را شناسایی کنند. هنگامی که بازاریابان رفتارهای مشتری مشترکی ایجاد کرده باشند، کمپانی می تواند استراتژی را برای رفع نیاز مشتری تغییر دهد.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.