چگونه برای طرح کسب و کار خود آنالیز بازار انجام دهید؟

 • ایجاد شده در تاریخ: ۹ آبان, ۱۳۹۸
 • توسط: ندا فهیم
چگونه برای طرح کسب و کار خود آنالیز بازار انجام دهید؟

این مقاله جزء مهم دیگری از هر طرح کسب و کار، یعنی تحلیل بازار را بررسی می کند. انجام آنالیز بازار فرآیندی ضروری برای هر فردی است که به دنبال ایجاد یک کسب و کار موفق است.

بخش تجزیه و تحلیل بازار طرح کسب و کار شما باید با دانش عمیقتان از بازار خاص شما ارتباط برقرار کند. همچنین توضیحی برای اینکه چرا این بازار از دیدگاه مالی جذاب است، ارائه دهد.

تحلیل (آنالیز) بازار چیست؟

آنالیز بازار شامل ترکیبی از ارزیابی کمّی و کیفی یک بازار معین است. یک آنالیز بازار کامل بینش هایی حاصل از بررسی اندازه بازار از نظر ظرفیت و ارزش، بخش هایی از مشتریان که شامل بازار شما هستند، عادت های خریدی که این مصرف کنندگان نشان می دهند، رقبا، و هرگونه موانع ورود را بیان می کند. ما بعدا در این مقاله وارد جزئیات موانع خواهیم شد.

هدف از بخش آنالیز بازار طرح کسب و کار، این است که به سهامدارانی از جمله سرمایه گذاران بالقوه اثبات کنید که شما بازارتان را به طور کامل می شناسید، و این که فرصت های پایدار و مناسب رشدی برای سرمایه گذاری پایدار کسب و کار وجود دارد.

چگونه یک تحلیل بازار انجام دهیم؟

گام اول: اندازه بازار را مشخص کنید

اولین گام در انجام تحلیل بازار، ارزیابی اندازه بازار است. در حین انجام این کار، روش شما بستگی به مقیاس کسب و کار بالقوه شما خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر به دنبال باز کردن یک کافی شاپ محلی هستید، باید رویکردی محلی برای ارزیابی بازار خود داشته باشید.

در مقابل، اگر طرح کسب و کار شما پیشنهاد یک شبکه زنجیره ای از کافی شاپ ها در سراسر کشور را پیشنهاد می کند، پس باید بازار خود را در مقیاس ملی ارزیابی کنید. در هنگام تعیین اندازه بازار، باید به هر دوی اندازه و ارزش توجه کنید. اندازه به تعداد مشتریان بالقوه اشاره داشته، و ارزش به ارزش خود بازار اشاره دارد.

تعیین ارزش بازار می تواند یک چالش باشد. یک رویکرد این است که ببینید آیا این رقم به صورت عمومی در دسترس است یا نه، شاید توسط یک نهاد دولتی منتشر شده باشد. رویکردهای دیگر می تواند خرید یک گزارش تحقیقات بازار باشد یا اینکه به سادگی خودتان این رقم را تخمین بزنید.

گام دوم: بازار را به بخش هایی تقسیم کنید

اگر کسب و کار پیشنهادیتان بخش های معینی از بازار را هدف قرار خواهد داد، پس باید برای شناخت بهتر بازار آن را به به بخش هایی تقسیم کنید.

بهترین تمرین برای شروع تقسیم بندی بازار، بررسی بازار از دیدگاه جمعیت شناختی است. این کار بینشی سطحی فراهم می کند که می تواند به شما در تعیین اینکه تمرین بعدیتان کجا باشد، کمک کند. دیگر روش های تقسیم بندی که می توانید به دلیل ارتباطشان با محصولات و خدمات کسب و کار مورد استفاده قرار دهید، شامل تقسیم بندی جغرافیایی، تقسیم بندی رفتاری و تقسیم بندی ارزش ها و خواسته های مصرف کنندگان هستند.

شما حتی می توانید روش های مختلف تقسیم بندی را در کنار هم استفاده کنید.

تحلیل (آنالیز) بازار

گام سوم: بازار هدف خود را تعریف کنید

بازار هدف شامل مشتریانی است که شما در بازار بر روی آنها تمرکز می کنید.

به عنوان مثال، اگر در مورد باز کردن یک کافی شاپ فکر می کردید، می توانستید تصمیم بگیرید که همه چیز بفروشید-فروش نوشیدنی های قهوه استاندارد و با قیمت مناسب- یا می توانستید بجای آن انتخاب کنید که به صورت تخصصی فقط بر روی فروش قهوه گران و مرغوب، تمرکز کنید.

هرکدام از این مثال ها برای بخش های متفاوتی از بازار جذابیت دارد و روش ارتباط به بازار هدف مربوطه، علی رغم داشتن محصول اصلی مشابه (قهوه)، متفاوت خواهد بود.

تعریف بازار هدف زمانی که بازارتان بخش های مشخصی داشته باشد که محرک های تقاضای متفاوتی دارند، بسیار مهم است.

گام چهارم: تعریف نیاز بازار

اکنون با تعریف نیاز بازار به ارزیابی کیفی­‌تر بازار میپردازیم.

در حین تعریف نیاز بازار، شما باید وارد جزئیات محرک های تقاضا برای محصولتان شوید. چرا مردم محصولات شما را خریداری می کنند؟ محصول شما چه مشکلی را حل می کند؟ چه فرقی با آنچه که قبلا در بازار وجود داشت، دارد؟ چرا این بازار باید به طور خاص از شرکت شما خریداری کند؟

این کار کمک می کند تا برای دانستن جزئیات درباره رقابت موجود در بازار و و نقاط قوت و ضعف آن ها بطور دقیق تحقیق کنید. این کار شما را از موقعیت بازار، که باید بعدا به طور کامل در طرح کسب و کارتان شرح داده شود، مطلع می سازد.

نیاز بازار اغلب می تواند از نگاه به تلاش رقبا، و جستجوی نواحی که بر آن تمرکز نکرده اند، و یا نواحی که شما قادر به ارائه ارزش بهتری نسبت به آنچه که آنها عرضه کرده اند، ناشی شود.

گام پنجم: موانع ورود را به طور کلی بیان کنید

در این بخش از آنالیز بازار خود، باید به دو سوال که سرمایه گذاران همیشه می پرسند، پاسخ دهید:

 1. چه فاکتورهایی باعث جلوگیری از باز شدن یک فروشگاه رقابتی توسط یک فرد در نزدیکی فروشگاه شما و گرفتن ۵۰ درصد از کاسبی شما می شود؟
 2. فکر می کنید هنگام ورود به این بازار چه عواملی موجب موفقیت شما خواهند شد؟

به طور خلاصه، موانع ورود، کسب و کار شما را از رقیب جدید محافظت خواهند کرد.

مثالهایی از موانع ورود عبارتند از:

 • برند؛ هزینه های مورد نیاز برای دستیابی به سطح معینی از شناخته شدن
 • موقعیت
 • قوانین
 • دستیابی به منابع؛ مانند تامین کنندگان و فروشندگان دست سوم
 • تکنولوژی
 • سرمایه گذاری
 • دسترسی به کانال های توزیع

نتیجه گیری

با پیروی از مراحلی که در بالا ذکر شد، قادر خواهید بود آنالیز بازار جامعی برای طرح کسب و کار خود فراهم کنید.

انجام این کار آشنایی و دانش لازم را برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا با شروع طرح کسب و کار خود به جلو حرکت می کنید یا نه، برای شما فراهم می کند.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.