چگونه یک خلاصه اجرایی موثر بنویسیم؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۶ آبان, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
چگونه یک خلاصه اجرایی موثر بنویسیم؟

خلاصه اجرایی یا مدیریتی بخش مهمی از طرح کسب و کار است که خلاصه اهداف اصلی طرح کسب و کار در آن قرار دارد. خلاصه اجرایی بخش اول طرح کسب و کار (بیزنس پلن) است که سرمایه‌گذاران آن را می‌خوانند. بنابراین باید جذاب و مختصر باشد. نوشتن خلاصه اجرایی مناسب، قسمتی حیاتی برای طرح‌هایی است که نیاز به سرمایه‌گذار دارند.

خلاصه اجرایی می تواند به عنوان یک سند مستقل عمل کند که شامل نکات برجسته برنامه ریزی شما می باشد. در واقع، سرمایه گذاران به تنهایی با خواندن خلاصه اجرایی کسب و کار شما را ارزیابی خواهند کرد. آنها اغلب به دنبال یک برنامه کامل، ساختار مشخص و داده های دیگر در مورد کسب و کار شما هستند.

خلاصه اجرایی چیست؟

خلاصه اجرایی سندی است که طرح تجاری بزرگتری را به طور موثر خلاصه نموده، در حالی که یافته های کلیدی و حقایق مهم تحقیقات و نیز دوره های عملی پیشنهادی را به هم ارتباط می دهد.

به عنوان مثال، اگر یک شرکت پیش از تصمیم گیری درباره اینکه آیا در مسیر استراتژیک متفاوتی حرکت کند یا نه یک آنالیز رقابتی انجام دهد، طرح تجاری اینها را کنار هم قرار خواهد داد تا یافته ها و گام های بعدی پیشنهادی را به طور روشن بیان کند. طرح تجاری با یک خلاصه اجرایی روشن و آشکار می شود.

به همین ترتیب، خلاصه اجرایی به سرعت به مهمترین عنصر هر طرح تجاری تبدیل شده است.

خلاصه اجرائی باید شامل اجزای زیر باشد:

  • توضیح اینکه چرا تحقیق انجام شده است.
  • نتایجی که تحقیق به آن دست یافته است.
  • توصیه های پیشنهادی برای اینکه چگونه مدیریت یا رهبری باید استراتژی ها را مبتنی بر یافته های تحقیق تغییر دهد.

نوشتن یک خلاصه اجرایی می تواند کاری دلهره آور باشد. چذاکه دانستن اینکه از کجا شروع کنیم، چه چیزی بنویسیم یا اینکه چگونه باید آن را ساخت، می تواند دشوار باشد.

در این مقاله، ما چگونگی نوشتن یک خلاصه اجرایی موثر را شرح می دهیم.

چگونه یک خلاصه اجرایی عالی بنویسیم؟

– آخر آن را بنویسید.

تحقیق تنها زمانی واقعا ارزشمند است که قادر به آگاه سازی از تصمیمات و استراتژی های تجاری باشد.

به محض اینکه تحقیق انجام شد، بسته بندی یافته ها باید به گونه ای انجام شود که به راحتی با نیازهای یک استراتژی تغییر یافته برای رهبری، ارتباط برقرار کند. آسان ترین راه برای انجام این کار، ایجاد طرح تجاری است که تمام تحقیق، یافته ها، و پیشنهادات شما را شامل شود. این طرح تجاری به طور طبیعی نیازمند یک خلاصه اجرایی است.

ایجاد خلاصه اجرایی طرح تجاریتان پس از هر بخش از این گزارش، بهترین تمرین است. این کار تضمین می کند که شما می توانید خلاصه ای ایجاد کنید که باقیمانده برنامه را تا حد امکان دقیق نشان دهد.

– توجه خواننده را جلب کنید.

اگرچه یک خلاصه اجرایی باید ماهیتی حاوی اطلاعات مفید داشته باشد، باید فورا توجه مخاطبان را نیز جلب کند. در این صورت تحریک می شوند ادامه آن را بخوانند.

ارائه هدف یافته‌های تحقیقاتیتان و جهت پیشنهادی که کسب و کارتان باید به آن سو حرکت کند، باید الهام بخش شور و هیجان در مخاطبان شما باشد!

در انتهای خلاصه اجرایی خود، مخاطبانتان -چه آنها یک سرمایه گذار، بانکدار، مشاور، و یا مجری باشند- باید مشتاق خواندن آن باشند.

خلاصه اجرائی شما باید کامل باشد، اما نباید همه چیز را افشا کند. مخاطبانتان اگر داستان کامل را می خواهند، باید توسط خلاصه تشویق شوند تا بقیه گزارشتان را بخوانند.

 

– اطمینان حاصل کنید که خلاصه اجرایی شما می تواند به خود متکی باشد.

یک خلاصه اجرایی با ساختاری به وضوح تعریف شده، می تواند بخشی متکی به خود باشد. با این وجود، بدون آن، به حمایت کل گزارش نیاز خواهد داشت تا تأثیری داشته باشد. برای اولی تلاش کنید، نه برای دومی.

اگر خلاصه اجراییتان نتواند بر خود متکی باشد، آن را تا زمانی که بتواند به خود متکی باشد، بررسی و مرور کنید.

مقدمه، متن اصلی، و نتیجه گیری آموزنده و محکم، باید به فردی با هیچگونه دانش قبلی نسبت به کسب و کار یا صنعت شما امکان دهد که خلاصه اجرایی شما را خوانده و یافته های کلیدی تحقیق شما، و عناصر اصلی طرح تجاری شما را بفهمد.

– خلاصه اجرایی را مانند نسخه چکیده ی طرح تجاری خود در نظر بگیرید.

خلاصه اجرائی شما باید مستقیما با بقیه طرح تجاری بزرگتر شما هماهنگ باشد.

هنگام نوشتن خلاصه اجرایی خود، طرح کسب و کارتان را بطور کامل مطالعه کرده و اطلاعات مهم تر را از هر بخش دریافت کنید. اعداد، حقایق و اهداف در طرح کسب و کار شما باید با خلاصه اجراییتان مطابقت داشته باشند.

خلاصه اجرائی شما باید بهترین ویژگی های طرح کسب و کارتان را برجسته نماید. به عنوان مثال اگر مزیت اصلی که طرحتان پیشنهاد می کند تا حد امکان استفاده کنید، را شناسایی کرده اید، خلاصه اجرائی شما نیز باید شامل این مزیت باشد.

– تحقیقات حمایتی را بگنجانید.

با تحقیقات، از ادعاهایی که در خلاصه اجراییتان کرده اید پشتیبانی نموده و این تحقیقات را از طریق پانویس ها در طرح تجاری خود ذکر کنید.

– آن را تا حد امکان خلاصه کنید.

یکی از مهمترین جنبه های یک خلاصه اجرایی، کوتاهی آن است. باید با هدف دستیابی به تمام اطلاعات مهم روی یک برگه خلاصه‌تان را تا حد امکان مختصر و مفید کنید.

هرچه چکیده بیشتری داشته باشید، پیامتان واضح تر خواهد بود، و خوانندگانتان اعتماد بیشتری به طرح شما خواهند داشت.

– شروع هیجان انگیزی داشته باشید.

گنجاندن آماری تفکر برانگیز، یا نقل قولی الهام بخش و مرتبط در ابتدای خلاصه تان توجه خواننده را جلب کرده و موجب می شود که آنها در مسیری که شما می خواهید فکر کنند.

– همه چیز را مثبت نگه دارید.

خلاصه اجراییتان باید فقط بر عناصر مثبت تحقیقات و طرح تجاری شما تمرکز داشته باشد. بحث و گفتگو درباره ریسک ها، موانع و چالش ها را برای متن اصلی خود بگذارید.

تلاش کنید که از لحن و زبان مثبت در خلاصه خود استفاده کنید.

۵ پاراگراف در قاعده کلی برای یک خلاصه اجرایی موثر

یک خلاصه اجرایی موثر می تواند به پنج پاراگراف تقسیم شود.

پاراگراف ۱: ارائه یک نمای کلی از کسب و کارتان.

همانطور که ذکر شد، می توانید با گنجاندن یک نقل قول یا آمار در پاراگراف اول خلاصه اجرایی خود، خوانندگانتان را وادار کنید که در جهت مورد نظر شما فکر کنند.

پاراگراف اول همچنین جایی است که باید نام و ماهیت کسب و کار خود و بینش های مربوط به صنعت خود را ارائه دهید.

پاراگراف ۲: در مورد بازار هدف، رقابت و استراتژی بازاریابی بحث کنید.

پاراگراف دوم شما باید شامل یک تعریف واضح و مختصر از بازار هدف، و نیاز یا مشکل اصلی­ای که کسب و کارتان در پی حل است، باشد.

سپس، چشم انداز رقابتی صنعت خود و مزیتی که روند خاص کسب و کار شما دارد، را تعریف کنید.

استراتژی بازاریابی­تان باید به سه روش اصلی که شما در رسیدن به بازار هدف خود برنامه ریزی می کنید، وابسته باشد. تمرکز بر تنها سه مورد از قوی ترین استراتژی های بازاریابی، دقت را حفظ خواهد کرد، و خوانندگان شما را برخواهد انگیخت تا بقیه طرح شما را بررسی کنند.

پاراگراف ۳: ارائه یک مرور کلی بر نکات عملیاتی

بند سوم خلاصه اجرائی شما باید نکات عملیاتی را ارئه دهد، مانند اینکه دفاتر شرکت شما در چه محل هایی قرار خواهد داشت، آیا به صورت یک شرکت حقوقی خواهید بود یا تنها یک مالک خواهید داشت، یا اینکه کسب و کارتان وجود خارجی خواهد داشت (تجارت خشت و ملات) یا کسب و کار آنلاین خواهد بود.

پاراگراف ۴: ارائه پیش بینی

در اینجا شما باید طرح پیش بینی فروش را در یک و دو سال بعد از اجرای طرح کسب و کارتان انجام دهید. نقطه سر به سر خود را محاسبه نموده و به مخاطبانتان اطلاع دهید که چه زمانی پروژه تان به سوددهی می رسد.

پاراگراف ۵: نیازهای سرمایه گذاریتان را با جزئیات شرح دهید.

اگر کسب و کارتان نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد، در اینجا باید اطلاعات مربوط به نیازهای سرمایه گذاری کسب و کار خود را با جزئیات بیان کنید. رقمی که در اینجا وارد میکنید باید شفاف بوده و با پیش بینی های شما از پاراگراف قبلی هماهنگ باشد.

اکنون شما ابزار و دانش لازم برای تهیه یک خلاصه اجرایی موثر را دارید. امیدواریم این مقاله برخی از احساسات کلافه کننده‌ای که ناشی از شروع به کار است را کاهش داده باشد.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.