چگونه یک طرح تحقیقات بازار بنویسیم؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۳۰ بهمن, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
چگونه یک طرح تحقیقات بازار بنویسیم؟

یک طرح تحقیقات بازار، شبیه به یک چکیده، سندی حیاتی است که اطلاعات مهمی را درباره پروژه تحقیقات بازارتان به تفصیل شرح می دهد. اگرچه این مرحله، در فرایند تحقیقات بازار اغلب نادیده گرفته شده است اما به طور کلی، یک طرح تحقیقات بازار موثر اغلب فاکتوری حیاتی در تعیین این است که آیا تلاش های تحقیقات بازارتان موفق است یا خیر.

اهمیت این طرح در آن است که برنامه ای که روی آن خوب فکر شده باشد، بسیار بیشتر از اهداف به تنهایی، می تواند ابزاری حیاتی در تمرکز بر سرمایه گذاریتان باشد. این کار تضمین می کند که شما پیش از تاریخ شروع، جدول زمانی، بودجه بندی و نتایج مطلوب پروژه را می دانید این حتی هنگام شروع یک سرمایه گذاری جدید، می تواند به عنوان ابزاری برای اتمام سریع تر مدیریتتان مورد استفاده قرار گیرد.

اما به یاد داشتن اینکه برنامه تحقیق فقط برای تیم شما نیست، نیز مهم است. برای استفاده کامل از این سند، باید به نحوی نوشته شود که بتواند به شرکای آژانس تبلیغاتی نیز توزیع شود، این کار تضمین می کند که که گروه ناظر (Insight Group) و شرکای متخصصتان، همه تلاش خود را در جهت هدف مشابه انجام می دهند.

نکاتی برای ساختن یک طرح موفق

اولین قاعده ی نوشتن یک طرح تحقیقات بازار موفق، کوتاه نگه داشتن آن است. طول ایده آل بین ۱-۲ صفحه است، اما به عنوان بیشینه ی قطعی تلاش کنید اطمینان حاصل کنید که این طرح هرگز از ۳ صفحه تجاوز نخواهد کرد. این مقدار به شما فضای کافی میدهد تا پیشینه، چشم انداز و عملی بودن پروژه را شرح داده حال آنکه اطمینان حاصل می کنید که به اندازه کافی مختصر باشد تا به طور کامل خوانده شود. در طول این چند صفحه کوتاه، لحن طرحتان باید آموزنده و حاوی اطلاعات مفید باشد. به خاطر داشته باشید که در حال ارائه اطلاعاتی هستید که خودتان از قبل میدانستید.

به شیوه ای بنویسید که تمام جنبه های پروژه را به طور کلی در بر بگیرد. در تمام مدت مراحل نوشتن، جمع آوری داده، آنالیز و گزارش دهی پروژه‌تان باید همیشه به این سند رجوع کنید تا متمرکز بمانید. همانطور که هر محققی می داند، یکی از بزرگترین چالش ها در هر پروژه تحقیقاتی، پایبند ماندن به اهداف اصلیتان است.

هم با تحقیقات اکتشافی و هم با تحقیقات تاییدی به طور مشابه، احتمالا اطلاعات جدیدی به دست می آید که ممکن است جرقه ای برای ایده های دیگر بوده یا مسائلی که پیشتر ناشناخته بودند را روشن کند. این موارد را به خاطر داشته باشید، اما آنها را برای بررسی بیشتر در زمانی دیگر کنار بگذارید. بیش از حد به دل ماجرا رفتن سریعترین راه برای افراط و  عدم موفقیت در تحقق هدف اصلی شماست.

طرح تحقیقات بازار market research plan

۱۰ عنصر بهترین طرح های تحقیقاتی

اجازه دهید این بخش را با یک یادآوری آغاز کنم: هر پروژه ای متفاوت است. یک انجمن هم ­آفرینی طولانی مدت، نیازها و الزامات متفاوتی برای نظرسنجی بازخورد مشتری یا پروژه تست تبلیغات خواهد داشت. با این حال، علی رغم این مساله مهم است که توجه یکسانی به همه پروژه ها داشته باشید و هرکدام را با درجه بالای یکسانی از توجه بسیار دقیق برنامه ریزی کنید. با توجه به این مساله، ۱۰ جنبه کلیدی که ما توصیه می کنیم تمام برنامه های تحقیقاتی شامل آنها باشند، موارد زیر هستند:

۱- بررسی اجمالی

از این قسمت اول برای نشان دادن زمینه و سابقه مشکلی که در تلاش برای حل آن هستید، استفاده کنید. اطلاعات پیش زمینه راجع به کسب و کار را برای ارائه مفهوم، و همچنین مقتضیاتی که منجر به نیاز به تحقیق شده است، در آن بگنجانید. بررسی های اجمالی باید حداکثر محدود به ۲۰۰ کلمه شوند، و بیشتر کلمات باید به وضعیت کسب و کار و چالش های پیرامون تحقیق اختصاص یابند.

۲- اهداف

مسلما مهمترین جنبه ی کل سند، یعنی اهداف باید به فرمت bullet point باشند. وظیفه پروژه شما خواهد بود که ۳-۵ مورد از تصمیمات یا ابتکاراتی که این تحقیق از آن خبر خواهد داد، را لیست کنید. در زیر چند مثال از اهدافی که عالی و ضعیف نوشته شده اند، وجود دارد:

– اهداف تحقیق که به خوبی نوشته شده اند:

  • کانال هایی را که در آن مشتریانمان برای خرید راحت تر هستند، را به منظور تصمیم گیری در مورد اینکه کدام باید در بودجه فصل اول سال ۹۹ اولویت داشته باشد، بشناسید.
  • یک انجمن هم آفرینی (co-creation) فعال ایجاد کنید که اصلاحات انجام شده توسط ۲ کاربر بر روی محصول را برای بررسی ماهانه توسط تیم تحقیق و توسعه استفاده کند.
  • یاد بگیرید که چه چیزی منجر به افزایش رویگردانی مشتریان می شود در نتیجه یک استراتژی ابقای جدید میتواند در عرض ۱۲ هفته جایگزین شود.

– اهداف تحقیق که ضعیف نوشته شده اند:

  • از ۱۰۰۰ مشتری بالقوه نظرسنجی کنید تا دریابید چگونه محصولاتمان می توانند بهبود یابند.
  • پنلی از کارکنان ایجاد کنید که قادر به فراهم کردن پاسخ هایی اختصاصا برای سوالات تحقیق باشد.
  • بدانید که شرکتمان در مقایسه با رقبا چگونه دیده می شود چگونه می توانیم در بازار برجسته شده و دوام بیاوریم.

۳- نتایج قابل تحویل

این بخش به عنوان لیستی از آنچه که شما انتظار دارید در انتهای پروژه تولید شود، عمل می کند. این بخش می تواند شامل موارد زیر باشد اما محدود به آنها نیست: تعداد پاسخ هایی که انتظار دارید دریافت کنید، شرح چگونگی ارائه داده ها و میزان استفاده از داده ها برای اطلاع رسانی در مورد تصمیمات آینده. در پروژه های بلند مدت مانند پنل ها یا انجمن ها، این نتایج ممکن است شامل هدفی برای تصمیم گیری هایی باشد که انتظار می رود تحقیق در مورد آنها اطلاعاتی داده و یا کانالی برای ایده های جدید در مطالعات اکتشافی باشد.

۴- مخاطبان هدف

بر خلاف نمونه گیری، مخاطبان هدف شما جمعیتی را توصیف می کنند که می خواهید روی آن تحقیق کنید. این را می توان با تعدادی از فاکتورها وابسته به ماهیت پروژه شما تعریف کرد. برخی از رایج ترین موارد عبارتند از: جمعیت شناختی، روانشناختی، مراحل زندگی و اثرات متقابل شرکت/ محصول.

۵- طرح نمونه

طرح نمونه باید برای نشان دادن میزان شرکت کنندگانی که می خواهید بر روی آنها تحقیق کنید و نیز تفکیک هر گروه مورد استفاده قرار بگیرد. این طرح توسط انتخاب استفاده از شیوه های کیفی، کمی یا ترکیبی از چند-روش و نیز اندازه برآورد شده جمعیت هدف، تحت تاثیر قرار می گیرد.

۶- روش های تحقیق

روشهای تحقیق مختلف را که میخواهید از آنها در پروژه تان استفاده کنید، لیست کنید. این لیست توسط تیم و شرکای آژانس شما انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که بینش مورد نیاز شما از مناسب ترین ابزار ها حاصل می شود. اطمینان حاصل کنید که تمام روش های غیر سنتی که قصد استفاده از آن را دارید نیز در این لیست وجود دارند -مهم است که تیم شما از نحوه گرفتن اطلاعات آگاه باشد، حتی اگر با روش تجربی جمع آوری شوند.

۷- زمان بندی

زمان بندی معمولا به شکل یک نمودار گانت است، اما می تواند وابسته به چشم انداز و طول پروژه شما متفاوت باشد. تلاش کنید وظایف را تا حد ممکن طبقه بندی کنید اما مراقب وابستگی ها درون نمودار خود باشید. اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای برخی وظایف تحقیقاتی که از حد مورد انتظار برای آنها فراتر می روند یا نرخ پاسخ پایین تر از مقدار مورد انتظار است، در برنامه گذاشته باشید.

۸- بودجه

شاید ترسناک ترین جنبه ی هر طرح تحقیقاتی باشد. بودجه بندی هرگز آسان نیست. اما با فراهم کردن تفکیک هزینه ها و مشخص کردن اینکه چه عناصری از پروژه بیشترین سرمایه گذاری را نیاز دارند، بودجه ای به خوبی برنامه ریزی شده می تواند یک مزیت باشد نه یک مانع.

۹و ۱۰- ملاحضات اخلاقی و غیره

در نهایت، شما باید همه ملاحظات اخلاقی و غیره، یا مسائلی که ممکن است در طی پروژه شما بوجود بیایند، را در نظر بگیرید. آیا این ها به سادگیِ یک تضاد منافع بوده یا نگرانی ای درباره روابط تامین کنندگی هستند یا خیر. این شانس شما برای رسیدگی به هر گونه مشکلی است که ممکن است پیش از انجام آنها به وجود بیاید.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.