کسب و کار شما چگونه می تواند از یک نقشه ادراکی بهره ببرد؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۶ بهمن, ۱۳۹۸
  • توسط: داود مظفری
کسب و کار شما چگونه می تواند از یک نقشه ادراکی بهره ببرد؟

یکی از بزرگترین دردسرهای مربوط به مدیران و بازاریابان، تصمیم گیری در مورد انتخاب موقعیت مناسب جهت ارائه یک کالا یا سرویس جدید در بازار است. نقشه های ادراکی (Perceptual Map) یکی از ابزارهای مدیریت استراتژیک با عمری ۳۰ ساله اند. نقشه های ادراکی به مدیران کمک می کنند تا بتوانند ارتباط پیچیده ی بین رقبای بازار و معیارهای مصرف کنندگان در تصمیم گیری برای خرید را درک کنند. این ابزار قدرتمند می تواند یک پشتیبان قوی برای تصمیمات استراتژیک پیرامون محصول و بازاریابی باشد.

این نقشه ها، می توانند دارای چندین بُعد مختلف باشند، اما آن چه بیشتر معمول است و به دلیل سهولت در استفاده از آن، پرکاربردتر است، نقشه های دوبعدی هستند. این که هر کدام از محورهای این نقشه چه عاملی را نشان می دهد، به صنعت مورد مطالعه و همچنین اهداف مدیران بستگی دارد

مثال اول نقشه ادراکی

نقشه ادراکی مقایسه قیمت و کیفیت

در مثال بالا، درک مشتری از مقایسه قیمت نسبت به کیفیت برای سه برند مختلف روی یک نمودار نمایش داده شده است، که یک ارائه بصری عالی از چگونگی تمایز برندها در ذهن مصرف کنندگان را نشان می دهد.

در ابتدا باید بگوییم، داده های مربوط به نقشه های ادراکی بوسیله نظرسنجی از مشتری درباره محصولات یا خدمات حاصل می گردند. معمولاً از مشتریان خواسته می شود نظرات شان را در مورد معیارهای مختلفی از جمله: کارایی، استفاده آسان، قیمت، قابل اطمینان بودن و پشتیبانی مشتری بیان کنند.

در نهایت، نتایج تحقیقات با توجه به مقیاس آن ها، بر روی یک نمودار جمع آوری و ترسیم می شود. نقشه های ادراکی علاوه بر مقایسه قیمت به نسبت کیفیت، می توانند برای سنجیدن ویژگی های مختلف محصولات و خدمات نیز ایجاد شوند.

تصمیم بگیرید کدام ویژگی ها برای مشتری مهم‌تر است

به عنوان مثال، فکر کنید شما دستورالعملی جذاب برای یک بیسکوییت روکش دار خلق کرده و می خواهید از نقشه برداری ادراکی برای تصمیم گیری درمورد موقعیت مناسب، جهت قرار دادن محصول در بازار کمک بگیرید. شما می توانید از ذائقه و ارزش غذایی، به عنوان ویژگی هایی که برای مصرف کننده از اهمیت بالایی برخوردار است و بر تصمیمات خرید آنها تأثیر خواهد گذاشت، استفاده کنید. ( موارد دیگری مانند قیمت، میزان قند و چربی، سهم بازار، آلرژن های احتمالی و غیره را نیز می توان مد نظر قرار داد).

رقابت موجود در بازار را بررسی کنید

لیستی از محصولات رقابتی را جهت گنجاندن در تحقیقات بازار و طرح ریزی نقشه ادراکی تان، گردآوری کنید. بسته به محصول حداقل چهار یا پنج رقیب و ترجیحاً کسانی که بیشترین سهم بازار را دارند، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

طراحی و اجرای تحقیقات بازار

برای ویژگی های تعیین کننده و توزیع نظرسنجی به مشتریان، یک معیار رتبه بندی ایجاد کنید. بی شک تحقیقات بازاریابی پیچیده، برای بسیاری از افراد خسته کننده خواهد بود. در نتیجه یک رتبه بندی ساده می تواند کارایی موثرتری داشته باشد.

نحوه عملکرد نظرسنجی به موقعیت مکانی شما بستگی دارد. چنان چه شما کسب و کار خرده فروشی دارید، ساخت فضایی برای نظرسنجی از مشتریان امر آسانی است. در غیر این صورت اجاره غرفه ای در یک مرکز خرید یا بازار محلی برای این کار می تواند مناسب تر باشد. بعضی از محصولات یا خدمات نیز نظرسنجی از مشتریان را بوسیله وب و روش های تحقیقاتی مبتنی بر ایمیل انجام می دهند.

شما می توانید با انگیزه دادن به مصرف کنندگان، آن ها را به مشارکت تشویق کنید. مثلا چنان چه در زمینه خوراک و غذا فعالیت دارید، قطعا می دانید که مردم دوست دارند غذاهای میان وعده را تجربه کنند و ارائه نمونه های رایگان محصولات شما و رقیبانتان به آن ها، باعث جلب مشارکت شان خواهد شد.

به یاد داشته باشید در تحقیقات بازار هیچ میانبری وجود ندارد. درواقع جمع آوری اطلاعات با کیفیت در تحقیقات بازار، برای تولید نقشه های دقیق ادراکی موضوع مهمی است.

با اطلاعات به دست آمده از تحقیقات بازار، نقشه ادراکی را ایجاد کنید

برای ترسیم نتایج داده های نظرسنجی، چندین روش وجود دارد:

  • استفاده از قلم و کاغذ (کاغذ گرافیکی طرح ریزی را آسانتر می کند)
  • استفاده از یک الگوی صفحه گسترده (در صورت کار با Excel یا سایر نرم افزارهای صفحه گسترده)
  • استفاده از ابزار نقشه برداری ادراکی آنلاین

درمورد موقعیتِ قرار دادن محصولات تان در برابر رقبا، از نقشه ادراکی استفاده کنید

پس از تهیه نقشه ادراکی، تعیین کنید محصول خود را در مقابل رقبا باید در کجا و چه موقعیتی قرار دهید. درنظر داشته باشید بهتر است موقعیت تان را جایی در بین شکاف های بازار معین نمایید.

در مثال زیر، ممکن است در یک قسمت از کسب و کار خود تصمیم بگیرید، به افزایش مواد مغذی محصول تان بیش تر از طعم آن بپردازید و در اصطلاح طعم را کمی فدای مواد مغذی کنید. اگرچه رقابت برای شکست دادن برندهای دیگر عموماً کاری ریسک پذیر است، اما دراین میان حتی می توان درمورد تعیین قیمت بازار تصمیم گیری کرد. به عنوان مثال اگر کالای خود را به قدر کفایت به مبلغ پایینی قیمت گذاری نمایید، به احتمال زیاد از بین محصولات یکسان و یا مشابه موجود، سهم بازار آن کالا را از رقیبان تان خواهید گرفت.

مثال دوم نقشه ادراکی

نقشه ادراکی مواد غذایی

خطاهای نقشه ادراکی

با اینکه نقشه های ادراکی برای کسب و کارها جهت تعیین چشم اندازه مشتریان درمورد محصولات، می توانند ابزاری عالی باشند، اما باید به خاطر داشت که درک خریدار درباره ویژگی های مختلف مانند: طعم، قابل اطمینان بودن، کارایی آسان و سایر موارد، یک برداشت ذهنی است و می تواند در هر فرد متفاوت باشد.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.