تقلب در نظرسنجی چگونه رخ می‌دهد و چطور پاسخ دهندگان متقلب را حذف کنیم؟

 • ایجاد شده در تاریخ: ۲۳ بهمن, ۱۳۹۸
 • توسط: ندا فهیم
تقلب در نظرسنجی چگونه رخ می‌دهد و چطور پاسخ دهندگان متقلب را حذف کنیم؟

هنگامی که یک نظرسنجی برگزار می‌کنید، با حسن نیت پذیرفته اید که پاسخ دهندگان صادقانه به سوالات پاسخ خواهند داد. اکثریت افراد به احتمال زیاد درست پاسخ می‌دهند، اما متاسفانه امکان دریافت تعدادی پاسخ اشتباه نیز وجود دارد که در واقع با تقلب در نظرسنجی، داده‌های کلی را تضعیف خواهند کرد.

ما در اینجا انواع، نحوه شناسایی و راه‌حل‌های عملی برای برخورد با پاسخ‌دهنگان متقلب در نظرسنجی و در نتیجه پاکسازی داده‌ها و جلوگیری از تقلب را به طور خلاصه بیان خواهیم کرد.

انواع پاسخ‌دهندگان متقلب در نظرسنجی

اول از همه، قاتل جان بسیاری از محققان، پاسخ‌دهندگان حرفه‌ای نظرسنجی اند. آن‌ها تمامی رسانه ها را برای پیدا کردن مسابقه‌ها و نظرسنجی‌های جذاب جستجو می‌کنند. حتی اگر چیزی راجع به موضوع نظرسنجی ندانند، برای وارد شدن به قرعه کشی جوایز، سوالات را تصادفی علامت می زنند. بدتر اینکه، ممکن است چندین بار نظرسنجی را پر کنند تا شانس بیشتری برای کسب جایزه به دست آورند.

دیگر گروه رایج پاسخ دهندگان متقلب، شتابگران نظرسنجی اند، همان‌گونه که از اسمشان پیداست، آنها نظرسنجی را با نهایت سرعت ممکن خود انجام می‌دهند. در بعضی موارد، آنها با نیت‌های خوبی شروع می‌کنند و پاسخ‌های صادقانه می‌دهند، اما به دلایل گوناگون علاقه خود را از دست داده و یا در وارد کردن پاسخ‌های خود بی دقت می‌شوند و سرهم بندی می‌کنند. احتمال زیادی وجود دارد که این مساله در رابطه با نظرسنجی های طولانی تر رخ دهد. این نوع از پاسخ‌دهندگان به عنوان پاسخ‌دهندگان خط مستقیم (پاسخ‌دهندگانی که گزینه‌های مشابه را به طور متوالی در یک گروه (ردیف) انتخاب می کنند) نیز شناخته می شوند. به عنوان مثال، آنها برای هر گزینه در یک سوال ماتریسی پاسخ مشابهی را انتخاب می‌کنند، به این ترتیب خط مستقیمی را ترسیم می‌کنند. دیگر فرم ها شامل رسم خطوط مورب یا یک الگوی زیبا است. شما ممکن است متوجه شوید که این شتابگران نظرسنجی تمام سوالات اجباری را رد کرده اند.

اگر در حال اجرای یک رای گیری یا نظرسنجی جایزه ای که در آن از پاسخ دهندگان درخواست رای دادن می کنید، هستید ممکن است با رای توده ای (Block voting) مواجه شده باشید. این زمانی است که شما پاسخ دهندگان یا سازمان هایی دارید که علاقه محرزی به یک نتیجه خاص داشته و بارها به این گزینه رای خواهند داد و ممکن است دوستان، خانواده یا همکاران خود را نیز به انجام این کار وادار کرده، و از این طریق نتایج را دستکاری کنند. اگر از لحاظ فنی مراقب باشند، ممکن است حتی یک ربات اینترنتی را راه‌اندازی کنند تا به طور خودکار مکررا به نظرسنجی شما وارد شده تا اطمینان حاصل کنند که گزینه ترجیحی آنها در صدر قرار می گیرد.

تقلب در نظرسنجی و راه‌های کشف آن

چگونه پاسخ دهندگان متقلب را شناسایی کنیم؟

درون پنل نظرسنجی بپرسیم، امکانی برای مشاهده ی پاسخ های هر شخص وجود دارد. این گزینه به شما اجازه می دهد تا به تمام پاسخ های یک فرد نگاه کنید و ببینید آیا معنادار هستند، و بررسی کنید که به شکل خط مستقیم نباشند یا از سؤال های زیادی بدون پاسخ رد نشده باشند. اگر نظرسنجی شامل سوالات باز است، خواندن پاسخ هایشان برای بررسی اینکه آیا به گونه ای معقول پاسخ داده اند، یا واقعا تمام قسمت هایی که باید پر کنند را سفید گذاشته اند یا نه، ارزشمند خواهد بود.

برای هر پاسخ منفرد، شما همچنین قادر خواهید بود که مدت زمانی که برای کامل کردن نظرسنجی لازم بوده است، را ببینید. نگاهی به تمام پاسخ دهندگان بیندازید تا ببینید متوسط زمان لازم برای پر کردن نظرسنجی چقدر است. اگر پاسخ دهندگان مشخصی نظرسنجی را در طی زمان بسیار کوتاهتری تکمیل کرده باشند، این افراد ممکن است شتابگران نظرسنجی باشند.

شما همچنین ممکن است بخواهید پاسخ های ناسازگار را بررسی کنید، برای مثال اگر آنها می گویند آخرین تعطیلات خود را در بریتانیا بوده و سپس از آنها می پرسید که در آخرین تعطیلات خود از چه مکان هایی دیدن کرده اند و آنها «برج میلاد» را تیک بزنند، می فهمید که یک چیزی درست نیست.

در بپرسیم به صورت پیش‌فرض پاسخ‌دهندگانی که زمان تکمیل نظرسنجی نسبت به حداقل زمان پاسخ‌دهی و میانگین زمان پاسخ‌دهی کمتر باشد و یا پاسخ‌ها را به صورت ردیفی و ماتریسی پاسخ دهند از پاسخ‌ها حذف خواهند شد، علاوه بر این موارد، IP هر کاربر و دستگاهی که توسط آن نظرسنجی را پاسخ می‌دهد، مورد واکاوی قرار می‌گیرد تا شبهه‌ای نسبت به ربات بودن نباشد؛ از این رو با بررسی لحظه‌ای نحوه پاسخ‌دهی هر کاربر به آنها امتیاز داده و در صورتی که امتیاز آن‌ها کمتر از حد نصاب شود، نظرسنجی جدیدی دریافت نخواهند کرد.

اگر همچنان شک دارید که نظرسنجی شما ممکن است تعدادی از پاسخ دهندگان متقلب را جذب کند، می توانید تعدادی سوال تله برای جلوگیری از تقلب در نظرسنجی ایجاد کنید. مثالهایی که می توانید استفاده کنید عبارتند از: «لطفا پاسخ سوم را در زیر انتخاب کنید» یا «لطفا کلمه سلام را در اینجا بنویسید» که در صورتی که افراد واقعا سوال را بخوانند، به شما خواهد گفت. برای اینکه این سوال کمتر آشکار باشد، می توانید سوال تله را همانگونه که در مثال زیر نشان داده شده است، در یک سوال ماتریسی پنهان کنید:

سوال: تا چه حد با گزاره های زیر موافق هستید؟ (گزینه ها طیف لیکرت پنج تایی از کاملا موافق تا کاملا مخالف)

 • من به خانواده ام بسیار نزدیک هستم
 • من می توانم تقریبا درباره هرچیزی با مادرم صحبت کنم
 • داشتن دوستان صمیمی مورد اعتماد برای من بسیار مهم است
 • دوستانم نقش مهمی در زندگی من دارند.
 • زنان باید از یکدیگر حمایت کرده و به یکدیگر کمک کنند تا به اهدافشان برسند
 • گزینه نسبتا مخالف را برای این پاسخ انتخاب کنید
 • من همیشه راجع به تصمیم های مهم با پارتنرم مشورت میکنم
 • داشتن یک رابطه پایدار مهم است
 • پارتنرم به من احساس امنیت می دهد
 • من به احساسات مردم اهمیت می دهم
 • من اغلب دیگران را به خودم ترجیح می دهم

برای کاهش تقلب در نظرسنجی چه کاری می توانم انجام دهم؟

مراقب انگیزه‌ای که به پاسخ‌دهنده ارائه می دهید باشید. اگر انگیزه بسیار جذاب باشد، مانند پول نقد یا بن، ممکن است پاسخ دهندگان متقلب بیشتری را جذب کند. هرچه ارزش جایزه بالاتر باشد، احتمال بیشتری دارد که افراد حرفه ای که در تمام مسابقات جایزه دار شرکت می کنند، را جذب کنید. در صورتی که هدف نظرسنجیتان یک بخش تخصصی است، راجع به این فکر کنید که آیا می توانید انگیزه ای ارائه دهید که نسبت به یک جمعیت وسیع تر، به طور خاص برای آنها جذابیت داشته باشد.

اگر پاسخ دهندگان متقلب را با مشاهده ی پاسخ های فردی و یا نگاه به زمان مورد نیاز برای پر کردن نظرسنجی شناسایی کرده اید، می توانید شناسه اختصاصی آنها را علامت گذاری نموده و یا با گزارش به پشتیبانی بپرسیم، می توانیم آنها را از پاسخ‌های جمع‌آوری شده حذف نماییم.

اگر تعدادی سوال تله درون نظرسنجی‌تان اضافه کرده باشید، می توانید پاسخ دهندگانی که به آنها درست پاسخ نداده اند را در همان لحظه پیدا کنید. همچنین می توانید آنها را بعدا شناسایی کرده و ما می توانیم پاسخ آنها را حذف کنیم.

برای حذف خطوط مستقیم که ممکن است ناشی از خسته کننده بودن نظرسنجی باشند، کوتاه کردن پرسشنامه را مد نظر قرار داده یا از مسیردهی بیشتر در هر جایی که ممکن باشد استفاده کنید، در این صورت پاسخ دهندگان تنها به پرسش هایی که به آنها مربوط باشد پاسخ می دهند. این مساله در حال حاضر به طور ویژه مربوط به تعداد روزافزون مردمی است که از دستگاههای تلفن همراه برای پاسخگویی به نظرسنجی استفاده می‌کنند، به این معنی که محدوده توجه آنها احتمالا کمتر از این خواهد بود. تحقیقات ما نشان می دهد که پاسخ های تلفن همراه بیش‌تر از ۵۰٪ از تمام پاسخ ها در سال گذشته را به خود اختصاص داده اند.

نرخ خروج از نظرسنجی نیز با افزایش طول نظرسنجی افزایش می یابد. داشتن پاسخ های کمتر موجب می شود که داده هایتان از لحاظ آماری کمتر قوی باشند بنابراین به مساله طول نظرسنجی توجه جدی داشته باشید. توصیه ما این است که نظرسنجی ها عموما نباید بیش از ۵ تا ۷ دقیقه باشند (اگر چه استثناهایی برای موضوعات /مخاطبین خاص وجود دارد). هرچه از این مقدار طولانی تر باشد، احتمال بیشتری دارد که کیفیت آن در معرض خطر قرار گیرد، حتی اگر پاسخ دهندگان واقعا به انتهای نظرسنجی برسند و پاسخ هایشان را تحویل دهند.

طراحی تمیز و ساختار یافته نظرسنجی فرصت‌های بهتری برای جذب پاسخ های صادقانه از اولین تا آخرین سوال به شما می دهد. در جایی که سوالاتی با لیست طولانی از گزینه ها دارید، می‌توانید با در نظر گرفتن چرخش گزینه‌های پاسخ، آن را در قالب یک سوال چند گزینه ای چند انتخابی یا سوالات ماتریسی بیان کنید. این کار باید هر گونه سوگیری نسبت به انتخاب گزینه های بالاتر و یا از دور خارج شدن ردیف های پایینی به دلیل خستگی پاسخ دهنده یا انجام سریع نظرسنجی را حذف نماید. همچنین راجع به اینکه کدام سوالات را اجباری کنید با دقت فکر کنید. اگر یک نظرسنجی پر از سوالات اجباری داشته باشید، ممکن است متوجه شوید که پاسخ دهندگان واقعی را به شتابگران نظرسنجی تبدیل کرده اید، زیرا آنها از اینکه مجبور به پاسخ دادن به هر سوالی هستند، خسته می شوند.

فکر نکنید که به کنار گذاشتن پاسخ دهندگان متقلب نیاز دارید، چرا که ما در بپرسیم سعی کرده‌ایم تا پیش از این جلوی افراد متقلب را در سامانه بگیریم و با امتیازدهی به پاسخ‌های هر کاربر حداقل درصد اعتماد به پاسخ‌ها را مشخص نموده‌ایم. از این رو کنار گذاشتن وسواسی پاسخ‌دهندگان منجر به کاهش پاسخ‌دهندگان و به تبع آن کاهش جامعه آماری می‌شود؛ در بدترین حالت ممکن است در نهایت تصمیمات مهم را براساس داده های بد بگیرید. استفاده از روش‌های بالا می‌تواند به پاکسازی داده ها و جلوگیری از تقلب در نظرسنجی کمک کند تا آن را قابل اعتماد تر سازید. البته هیچ روشی بری از خطا نبوده و برخی از پاسخ دهندگان متقلب ممکن است از این تور رد شوند اما مراحل فوق کمک خواهند کرد که بدترین موارد را حذف کنید.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.