آنالیز رگرسیون چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲ آبان, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم

آنالیز رگرسیون روش آماری قدرتمندی است که به شما امکان می دهد رابطه بین دو یا تعداد بیشتری متغیر را بررسی کنید.

اگرچه انواع بسیار زیادی از آنالیز رگرسیون وجود دارد، در اصل آنها همه تاثیر یک یا تعداد بیشتری متغیر مستقل را بر یک متغیر وابسته بررسی می کنند.


 آنالیز رگرسیون بینش دقیقی فراهم می آورد که می تواند به منظور بهبود بیشتر محصولات و خدمات به کار گرفته شود.

برای درک ارزش هایی که در یک رویداد ارائه می شوند، نظرسنجی های تکمیلی را با هدف فهمیدن آنچه که حاضران از آن لذت می برند، آنچه که از آن لذت نمی برند، و آنچه که می‌توان در جلسات آینده بهبود ببخشید، بین شرکت کنندگان توزیع می کنیم.

داده های جمع آوری شده از این نظرسنجی های بازخورد، به ما امکان می دهد تا میزان رضایت حاضران را در رابطه با این رویدادها، و اینکه چه متغیرهایی بر میزان رضایت تاثیر می گذارند، اندازه گیری کنیم.

آیا این متغیرها می توانند موضوعاتی باشند که در جلسات فردی رویداد مورد بحث قرار گرفته اند؟ طول جلسات؟ خدمات غذا یا پذیرایی ارائه شده؟ هزینه حضور؟ هریک از این متغیرها پتانسیل این را دارند که بر سطح رضایت حاضران تاثیر بگذارند.

با انجام تجزیه و تحلیل رگرسیون بر روی این داده های نظرسنجی، می توانیم تعیین کنیم که آیا این متغیرها رضایت کلی حاضران را تحت تأثیر قرار داده اند یا خیر، و اگر اینگونه است، به چه اندازه.

این اطلاعات به ما درباره اینکه کدام عناصر این جلسات مورد قبول واقع شده اند، و اینکه توجهمان را باید بر روی چه چیزی متمرکز کنیم تا حاضران در آینده بیشتر راضی باشند، آگاهی می‌دهد.

آنالیز رگرسیون چیست و انجام رگرسیون به چه معنا است؟

آنالیز رگرسیون روشی قابل اعتماد برای شناسایی متغیرهایی است که بر موضوع مورد نظر تاثیر می گذارند. روند انجام یک رگرسیون به شما امکان می دهد با اطمینان تعیین کنید کدام عوامل بیشترین اهمیت را دارند، کدام عوامل را می توان نادیده گرفت و چگونه این عوامل بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

به منظور درک کامل آنالیز رگرسیون لازم است که اصطلاحات زیر را فرا بگیرید:

  • متغیر وابسته: فاکتور اصلی است که در تلاش برای درک یا پیشبینی آن هستید.
  • متغیرهای مستقل: فاکتورهایی هستند که شما فرض می کنید بر متغیرهای مستقلتان تاثیر داشته باشند.

در مثال بالا -در آموزش برنامه مان- رضایت شرکت کنندگان در این رویداد، متغیر وابسته ماست. موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفته اند، طول جلسات، غذای ارائه شده و هزینه بلیط، متغیرهای مستقل ما هستند.

آنالیز رگرسیون چگونه کار می کند؟

برای انجام آنالیز رگرسیون، باید متغیر وابسته ای تعریف نموده و فرض کنید که تحت تاثیر یک یا چند متغیر مستقل قرار می گیرد.

سپس باید یک مجموعه داده جامع برای کار با آن ایجاد کنید. توزیع نظرسنجی بین مخاطبان مورد نظرتان راهی فوق العاده برای ایجاد این مجموعه داده است. نظرسنجیتان باید شامل سوالات مربوط به تمام متغیرهای مستقل مورد نظر شما باشد.

بیایید به مثال آموزشیمان بازگردیم. در این مورد، ما میخواهیم میزان رضایت (در طول زمان) از رویدادها در طی سه سال گذشته یا بیشتر (یا هرچقدر که از نظر آماری مهم پنداشته می شود)، و همچنین هرگونه اطلاعات ممکن در رابطه با متغیرهای مستقل را بسنجیم.

شاید ما به طور خاص کنجکاو باشیم که قیمت بلیط این رویداد چگونه بر میزان رضایتمندی تاثیر گذاشته است.

برای شروع بررسی اینکه آیا ارتباطی بین این دو متغیر وجود دارد یا خیر، با ترسیم این نقاط داده بر روی یک نمودار، که همانند مثال تئوری زیر به نظر خواهد رسید، آغاز می کنیم.

متغیر وابسته بر روی محور y و متغیر مستقل روی محور x باید رسم شوند

رسم داده ها اولین گام در فهم این است که آیا ارتباطی بین متغیرهای وابسته و مستقل وجود دارد یا خیر

متغیر وابسته ما (در این جا، سطح رضایت از رویداد) باید بر روی محور y رسم و متغیر مستقل (قیمت بلیط رویداد) باید بر محور x ترسیم شود.

پس از اینکه داده هایتان ترسیم شد، ممکن است شروع به مشاهده همبستگی ها کنید. اگر نمودار تئوری بالا واقعا تاثیر بهای بلیط را بر رضایت از رویداد نشان دهد، پس می توانیم با اطمینان بگوییم که هرچه قیمت بلیط بالاتر باشد، میزان رضایت از رویداد بالاتر خواهد بود.

اما چگونه می توانیم میزان تاثیر قیمت بلیط بر رضایت رویداد را بگوییم؟

برای شروع به پاسخ دادن به این سوال، خطی از میان تمام نقاط داده روی نمودار بکشید. این خط به عنوان خط رگرسیون شما بوده و می تواند با استفاده از یک برنامه آماری استاندارد مانند اکسل به طور دقیق محاسبه شود.

ما یک بار دیگر برای نشان دادن اینکه خط رگرسیون چگونه باید باشد، از یک نمودار تئوری استفاده می کنیم.

رابطه بین متغیر مستقل و متغیر وابسته

خط رگرسیون رابطه بین متغیر مستقل و متغیر وابسته را نشان می دهد.

حتی اکسل فرمولی برای شیب این خط ارائه نموده و زمینه بیشتری برای ارتباط بین متغیر مستقل و وابسته ایجاد می کند.

فرمول یک خط رگرسیون ممکن است چیزی مانند عبارت خطا + Y = 100 + 7X باشد.

این فرمول به شما می گوید که اگر هیچ «X»ی وجود نداشته باشد، پس Y=100 است. اگر X افزایش بهای بلیط باشد، این فرمول به ما اطلاع می دهد که اگر هیچ افزایشی در بهای بلیط نباشد، رضایت از رویداد هنوز هم ۱۰۰ خواهد بود.

متوجه شده اید که فرمول شیب محاسبه شده توسط اکسل شامل یک عبارت خطا است. خطوط رگرسیون همیشه یک عبارت خطا را در نظر می گیرند، زیرا در واقعیت، متغیرهای مستقل هرگز پیشگویان کاملا دقیقی برای متغیر وابسته نیستند. هنگامی که به تاثیر بهای بلیط بر رضایت رویداد نگاه کنیم، این مساله معنی دار است. به روشنی متغیرهای دیگری جدا از قیمت وجود دارد که در رضایت از رویداد مشارکت دارند.

خط رگرسیون شما به سادگی برآوردی مبتنی بر داده های موجود شماست. بنابراین، هرچه عبارت خطایتان بزرگتر باشد، خط رگرسیون شما قطعیت کمتری خواهد داشت.

چرا سازمانتان از آنالیز رگرسیون استفاده می کند؟

آنالیز رگرسیون روش آماری مفیدی است که می تواند به منظور تعیین میزان تاثیر متغیرهای مستقل خاص بر متغیرهای وابسته در یک سازمان به کار گرفته شود.

سناریوهای ممکن برای انجام آنالیز رگرسیون به منظور دستیابی به بینشی با ارزش و قابل اجرا برای کسب و کار، بی پایان هستند.

دفعه بعد که کسی در کسب و کارتان فرضیه ای پیشنهاد داد که طبق آن یک فاکتور، چه بتوانید آن را کنترل کنید یا نه، بر بخشی از کسب و کارتان تاثیر دارد، انجام آنالیز رگرسیون را پیشنهاد کنید تا مشخص شود که چقدر باید به آن فرضیه مطمئن باشید! این کار به شما امکان می دهد که تصمیمات آگاهانه تری برای کسب و کارتان بگیرید، منابع را به صورت موثرتری اختصاص داده و در نهایت، در آمد کل سالانه خود را افزایش دهید.

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.