طراحی سوالات چندگزینه ای تک پاسخی

 • ایجاد شده در تاریخ: ۱۹ فروردین, ۱۳۹۷
 • توسط: ندا فهیم

سوالات چند گزینه ای تک پاسخی سوالاتی هستند که در آن از کاربر خواسته می شود تنها یک پاسخ را از بین مجموعه از پیش تعیین شده ای از حداقل دو گزینه یا بیشتر، انتخاب کند. آنها یکی از رایج ترین انواع سوالات بوده و در تعیین اولویت اولیه کاربر در بین مجموعه ای از انتخاب ها، موثر هستند.

طراحی سوال چندگزینه ای تک پاسخی

چرا این سوالات تک پاسخی انتخاب خوبی محسوب می‌شوند؟

 • سوالات بسته – شما پاسخ هایی را ارائه می دهید که کاربر ممکن است راجع به آنها فکر نکرده باشد.
 • آنالیز کمّی نتایج آسان است.
 • پاسخ دادن به سوالات و متعهد ماندن برای شرکت کنندگان از طریق موبایل آسان است.

دیگر ملاحظات: پاسخ بله/خیر ممکن است حالت دو قطبی ایجاد کند (چون گزینه ای غیر این دو مورد را ارائه نمی دهد)، اما بسته به سوال بینش محدودی را ارائه می دهد. شما می توانید بیش از دو گزینه پاسخ ارائه دهید، از جمله:

 1. پاسخ اول
 2. پاسخ دوم
 3. پاسخ سوم
 4. پاسخ چهارم

– اما گزینه های زیادی ارائه ندهید که کاربر را مجبور به اسکرول یا صرف زمان زیاد برای مقایسه یک پاسخ در انتهای لیست و پاسخی دیگر در بالای لیست کند- شما بدیهی و ساده ترین پاسخ های ممکن را می خواهید، بدون اینکه کاربر سریعا اولین گزینه پاسخ را در نتیجه ی سوگیری محقق یا مشارکت کننده، انتخاب کند.

سوالات رتبه بندی نیز می توانند نوعی پاسخ باشند، سبک لیکرت پنج گزینه‌ای بهترین تجربه را در موبایل ارائه می دهد؛ شبیه به موارد زیر:

 1. کاملا موافق
 2. موافق
 3. خنثی
 4. مخالف
 5. کاملا مخالف

شما همچنین می توانید مقادیر عددی منفرد یا محدوده های عددی به کار ببرید، اما اطمینان حاصل کنید که پاسخ ها «همپوشانی» نداشته باشند زیرا می تواند پاسخ دهنده را گیج کند:

1-5

5-10

10-15

15-20

20-25

VS

1-5

6-10

11-15

16-20

21-25

در هنگام طراحی یک نظرسنجی موبایلی چه چیزهایی را باید در نظر بگیریم؟

پاسخ های سوالات چندگزینه ای تک پاسخی، باید به صورت درهم بوده یا در صورت لزوم به صورت تصادفی باشد تا برخی از سوگیری ها را از نظرسنجی زدوده و اطمینان حاصل شود که شرکت کننده بهترین گزینه را انتخاب می کند. محققان تمایل دارند پاسخ ها به ترتیب مورد انتظار آنها پاسخ داده شده، و پاسخ دهندگان تمایل دارند اولین پاسخی که به آنها ارائه می شود، را انتخاب کنند.

همچنین توانایی ثابت نگه داشتن آخرین جواب، با انتخاب «درهم کن ولی آخرین پاسخ را ثابت نگه دار» وجود دارد.

زمان‌هایی وجود دارد که شما نمی خواهید پاسخ ها را درهم کنید مانند، هنگامی که پاسخ عددی میخواهید.

ممکن است بخواهید تکنیکی از پرسیدن سوالات تک پاسخی را به شیوه ای اندکی متفاوت در نظرسنجیتان به کار بگیرید، تا اطمینان حاصل کنید که پاسخ ها نامتناقض، قابل اعتماد، و معتبر هستند.

نکته: از قبل لیستی از گزینه های پاسخ دارید؟

پاسخ های دسته ای (Batch Answers) می تواند طراحی نظرسنجیتان را سرعت بخشیده و از دردسر تایپ کردن پاسخ های شخصی به صورت یک به یک جلوگیری می کند. اگر شما لیستی به صورت ردیف های جداگانه در یک صفحه اکسل، وُرد و غیره دارید، به سادگی «افزودن پاسخ های دسته ای» را انتخاب نموده و گزینه های خود را از سند اصلیتان کات و پیست کنید.

نکته مهم: اگر میخواهید پاسخ ها را از سوال قبلی که ایجاد کرده اید کپی کنید، در آنجا «افزودن سوالات دسته ای» را انتخاب نموده و پنجره پاپ آپ گزینه هایتان را برای کپی و پیست قابل دسترس می سازد.

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.