تحقیقات بازار ۱۰۱- تحلیل داده

  • ایجاد شده در تاریخ: ۷ دی, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
تحقیقات بازار ۱۰۱- تحلیل داده

مرحله چهارم در روند تحقیقات بازار، تحلیل (آنالیز) داده ها یا اطلاعات است. مقدار داده ای که در مطالعات تحقیقات بازار جمع آوری می شود، می تواند بی شمار باشد. سازماندهی و کاهش داده ها دو جنبه بسیار مهم از تحلیل داده ها هستند که به ندرت مورد توجه قرار گرفته اند. با این حال، این مراحل برای توانایی درک و تفسیر داده ها به گونه ای قابل اطمینان و متقاعد کننده، بسیار مهم‌اند؛ به همین جهت مجموعه قابل توجهی از روش های سازماندهی و کاهش داده ها موجود است.

محقق بازار (تحلیلگر) ممکن است داده ها را جدول بندی نموده یا توزیع فراوانی ها را گرد آوری کند. میانگین یا متوسط و دیگر مقیاس های پراکندگی روش های رایجی برای تحلیل داده ها هستند که در آن ها توزیع فراوانی در دسترس است. مدل های آماری پیشرفته و مدلهای تصمیم اغلب برای به حداکثر رساندن اطلاعاتی که می تواند از داده های تحقیق استخراج شود، مورد استفاده قرار می گیرند. ادامه مقاله زیر توضیح مختصری از چندین ابزار آماری، مدل های پشتیبانی تصمیم و روال عادی بهینه سازی رایج را ارائه می دهد.

ابزارهای پشتیبانی تصمیم در تحقیقات بازار کمّی

روش های آماری زیر در پروسه تحقیقات به شما کمک خواهند نمود:

– رگرسیون چندگانه

این روش آماری برای برآورد معادله ای که به بهترین وجه چگونگی تغییر مقدار متغیر وابسته را همزمان با تغییر مقدار تعدادی از متغیرهای مستقل توضیح دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. یک مثال ساده تحقیقات بازار، برآورد مناسبترین تبلیغات با بررسی تغییرات درآمد فروش (متغیر وابسته) نسبت به هزینه تبلیغات، تعیین مکان تبلیغات و زمان بندی تبلیغات است.

– تحلیل تشخیصی

این تکنیک آماری برای طبقه بندی افراد، محصولات یا دیگر موارد به دو دسته یا بیشتر، مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات بازار می تواند به روش های مختلفی از تحلیل تشخیصی استفاده کند. یک مثال ساده این است که مشخص کنید کدام کانال های تبلیغاتی برای انواع مختلف محصولات، بیشترین تاثیر را دارند.

– تحلیل عاملی

این روش آماری برای تعیین اینکه کدامیک دارای قویترین ابعاد اساسی از یک مجموعه متغیر بزرگتر -با همبستگی متقابل- هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. محقق بازاری که می خواهد بداند چه ترکیبی از متغیرها یا عوامل برای یک مصرف کننده خاص جذاب هستند، می تواند از تحلیل عاملی برای کاهش داده ها به تعداد کمی متغیر جذاب تر برای مشتریان، استفاده کند.

– تحلیل خوشه ای

این روش آماری برای تفکیک اهداف به تعداد مشخصی از گروه ها است که دو به دو ناسازگار بوده، اما از نظر ساختار نسبتاً مشابه هستند. این فرایند مشابه با آن چیزی است که در تقسیم بندی بازار اتفاق می افتد؛ که در آن محقق بازار به مشابهت هایی که گروه بندی مصرف کنندگان را تسهیل نموده و نیز به ویژگی هایی که بخش های بازار را متمایز می کنند، علاقه مند است.

– تحلیل توام

این تحلیل آماری برای آنالیز اولویت های مصرف کنندگان با توجه به پیشنهادات بازاریابی مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. در تحلیل توام دو بعد برای محقق بازار اهمیت دارد:

  1. پیش بینی قابلیت های مفید برای هر ویژگی
  2. اهمیت نسبی خصوصیات ترجیحی از نظر مصرف کنندگان

– مقیاس بندی چند بعدی

این دسته مجموعه ای از تکنیک های مورد استفاده برای ایجاد نقشه های ادراکی از برندها یا محصولات رقابتی را ارائه می دهد. به عنوان مثال، در مقیاس بندی چند بعدی، برندها در فضایی از ویژگی ها نشان داده می شوند که در آن فاصله بین برندها نشان دهنده تفاوت و ناهمانندی است. تولید کنندگان قهوه تک نفره به فرم “K-cups”مثالی از مقیاس بندی چند بعدی در تحقیقات بازار هستند. برندهای مختلف K-cup در فضایی چند بعدی توسط ویژگی هایی مانند قدرت رست کردن، تعداد ورژن های طعم دار و ویژه، کانال های توزیع و گزینه های بسته بندی، مرتب خواهند شد.

شما می توانید مدل های بیشتری برای کاهش داده و پشتیبانی تصمیم (که در مرحله چهارم روند تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می گیرند) را جستجو کرده، یا می توانید به مرحله ۵ (ارائه یافته ها) بروید.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.