تحقیقات بازار ۱۰۱-مشکلات، راه حل ها و سوالات تحقیقات بازار

 • ایجاد شده در تاریخ: ۲۷ آذر, ۱۳۹۸
 • توسط: ندا فهیم
تحقیقات بازار ۱۰۱-مشکلات، راه حل ها و سوالات تحقیقات بازار

تحقیقات بازار به ما کمک میکند تا دانش خود را در ارتباط با بازاریابی افزایش دهیم. ما باید تحقیق خود را با بیان مساله ای که می خواهیم حل کنیم یا سوالی که می خواهیم پاسخ دهیم، شروع کنیم.

چرا بیان مساله مفید است؟

پیش از شروع تحقیقات در مورد وضعیت بازار باید مشکلات بازار و اهدافمان را از تحقیقات بازار را شناسایی و حل کنیم. بیان یک مساله به وضوح می گوید که چه کاری قرار است در تحقیق انجام شود و چه هدفی را دنبال میکنیم، و بنابراین گامی بسیار کاربردی برای دستیابی به منابع مورد استفاده برای انجام تحقیق است. نوشتن بیان مساله مهم است چرا که به چگونگی باز یا بسته بودن تحقیق اشاره می کند.

 • تحقیقات باز مربوط به روش های تحقیق کیفی بوده و تحقیقات بسته در ارتباط با روش های تحقیق کمّی است.
 • تحقیقات کمّی به دنبال شناسایی رابطه بین مجموعه ای از متغیرها است.
 • هدف از پژوهش کیفی بدست آوردن درکی از یک پدیده است.

ما باید روش تحقیق، ‌اهداف و زمان‌بندی را در بازار مورد نیازمان به خوبی بشناسیم. دانستن این موارد به ما کمک می کند تا منابع مورد نیاز خود را جمع آوری و شروع به ایجاد طرح یک تحقیق کنیم.

چگونه سوالات تحقیقات بازار را شناسایی کنیم؟

به طور کلی، سوالات تحقیقات بازار با نظرسنجی از مشتریان به منظور درک رفتار آنها و دستیابی به نقطه نظرهای بازاریابی، شناسایی می‌شوند. استفاده از این سوالات به ما در شناسایی ضعف‌های بازار برای طرح یک بیانیه مناسب و تشخیص حوزه تحقیقات کمک میکند.

 • لیستی از تمام سوالاتی که کارمندان یا محققان بازاریابی شما در مورد موضوعی خاص دارند، تهیه کنید.
 • این سوالات را در دسته بندی هایی مناسب گروه‌بندی کنید.
 • برای هر گروه‌بندی زیر گروه ایجاد کنید.
 • سوالات اساسی در رابطه با مشکلات بازار را در هر گروه‌بندی را شناسایی کنید.
 • سعی کنید بعد از بررسی وضعیت سوالات تمام گروه‌بندی ها به سوالی واحد برسید.

شناسایی درست هدف در تحقیقات بازار برای بیان مساله بسیار مهم و چالش برانگیز است. نباید مشکلات در تحقیقات بازار را بیش از حد جزئی و یا به صورت کلی تعریف کنیم. به عنوان مثال، محقق بازار ممکن است دریابد که مشکل واقعی به دلیل تمرکز زیاد بر مسائل حاشیه‌ای، کم اهمیت به نظر آمده است. یا در بعضی موارد وقت و هزینه خود را برای جمع‌آوری اطلاعات غیر ضروری تلف کرده است.

با بررسی زیرگروه‌ها میتوانید یه یک سوال واحد برسیم. این سوال اولین بیان ما از مسئله می‌باشد. در بعضی شرایط با بررسی دقیق زیرگروه‌ها به سوال واحدی نمیرسیم. بنابراین لازم است چندین مرحله تحقیق در بازار انجام دهیم و در هر مرحله به بیان مسئله‌ای خاص بپردازیم. در این صورت میتوانیم به کمک زیر گروه‌ها به نتیجه‌ای مطلوب برسیم.

استفاده از تحقیقات بازار برای بیان مساله

پاسخ به سوالات تحقیقات بازار به ما در تصمیم گیری هایی پیرامون: نحوه بازاریابی، نوع محصولات مورد نیاز مشتریان، بودجه مورد نیاز و چگونگی طراحی برند کمک میکند. با استفاده از این تحقیقات میتوانید به شناسایی اولویت‌ها و اهداف مناسب خود برسیم. در موارد دیگر، ممکن است بیان مسئله ما پایان بازتری داشته باشد، این بدان معناست که تحقیقات ما باید توصیفی یا مبنی بر علت باشد.

 • تحقیقات بازار اکتشافی به دنبال فراهم نمودن بینشی درباره ماهیت یک مشکل بازاریابی یا ارائه ایده های جدید است. همچنین در نظر گرفتن طیفی از راه حل های ممکن را پیشنهاد می دهد. این اطلاعات برای شناسایی فرصت های جدید برای کسب و کار یا بازار ما و همچنین درک بهتر نیازهای مشتریان هدف ما استفاده می‌شود.
 • تحقیقات بازار توصیفی برای تعیین مقدار یک متغیر بازاریابی تلاش میکند. این اطلاعات می تواند برای شناسایی فرصت های جدید برای کسب و کار ما و همچنین درک بهتر نیازهای مشتریان هدف ما مورد استفاده قرار گیرد.
 • تحقیقات بازار علّی بازار رابطه علت و معلولی را بررسی می کند. این تحقیق غالباً بسته است. می تواند برای موقعیت های خاص اعمال شود یا برای شناسایی معاملات تجاری و یا مشتری های ما در آینده انجام شود.

 

بخاطر داشته باشید که تحقیقات کیفی غالباً به خود بستگی دارند. ممکن است لازم باشد پس از جمع آوری داده ها، تمرکز خود را تغییر داده یا مشکل تحقیق خود را اصلاح کنید. در تحقیقات کیفی تغییر در بیان مساله لزوما منعکس کننده‌ی تحقیقات یا عملکردی ضعیف نیست. در واقع، این مساله ممکن است یادگیری جدید و ماهیت تکراری تحقیقات کیفی را نشان دهد.

منبع

دیدگاه‌ها

 1. […] مرحله ۱- مسئله و اهداف تحقیق را بیان کنید […]

 2. […] مرحله ۱- مسئله و اهداف تحقیق را بیان کنید […]

 3. […] مسئله و اهداف تحقیق را بیان کنید. […]

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.