تحقیقات بازار ۱۰۱: ایجاد طرح تحقیقاتی

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۸ آذر, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
تحقیقات بازار ۱۰۱: ایجاد طرح تحقیقاتی

استراتژی نمونه گیری خوب برای به دست آوردن نتایج تحقیقات بازار موثر، ضروری است. با دنبال کردن شش مرحله پیش رو در روند تحقیقات بازار، به شرح زیر، اطمینان حاصل کنید که تحقیقات بازارتان در چشم انداز کاربردی مصرف کننده نتیجه می دهد:

  1. مسئله و اهداف تحقیق را بیان کنید.
  2. کلیت طرح تحقیقاتی را ایجاد کنید.
  3. داده ها یا اطلاعات را جمع آوری کنید.
  4. داده ها یا اطلاعات را آنالیز کنید.
  5. یافته ها را ارائه کرده یا منتشر کنید.
  6. از این یافته ها برای تصمیم گیری استفاده کنید.

دومین حالت تحقیقات بازار -ایجاد کلیت طرح تحقیقاتی- به دلیل اینکه حاوی چندین جزء متمایز است، یکی از پیچیده ترین مراحل محسوب می شود. یکی از این اجزا گرفتن این تصمیم است که چه کسی می تواند اطلاعاتی فراهم کند که مربوط به پرسشهای تحقیقات و تصمیمات جایگزین کسب و کار باشد. این وظیفه شامل ایجاد یک طرح نمونه گیری است تا اطمینان حاصل شود که داده های جمع آوری شده نماینده جمعیت هدف کلی هستند.

توسعه یک طرح نمونه گیری از انتخاب روش تحقیق و ابزارهایی که برای جمع آوری داده مورد استفاده قرار خواهند گرفت، پیروی می کند. پروسه هایی که در شناسایی و به دست آوردن یک نمونه دخیل اند، مجموعا به عنوان طرح نمونه گیری شناخته می شوند. یک واحد نمونه، گروهی از شرکت کنندگان یا پاسخ دهندگان بالقوه تحقیقات است که چارچوب نمونه گیری با استفاده از آنها توسعه یافته و نمونه در نهایت با استفاده از آنها انتخاب خواهد شد.

هنگامی که یک برنامه نمونه گیری برای آینده توسعه یافته و چارچوب نمونه گیری ایجاد شود، محقق بازار با درک بهتر چگونگی برقراری ارتباط با گروه مشارکت کننده به نحوی که بهترین تطابق را برای پروژه تحقیق داشته باشد، مواجه می شود. به بسیاری از دلایل علمی و عملی، بدیهی است که هر عضو گروه که در اصل بخشی از چارچوب نمونه است، در نهایت در نمونه گنجانده نشود.

به عنوان مثال، نمونه گیری تصادفی فرآیندی است که انتخاب هر عضو از چارچوب نمونه گیری را برای نمونه محدود می کند. برخی از اعضای کادر نمونه گیری به عنوان نمونه انتخاب نخواهند شد زیرا اولاً شرکت کنندگان بالقوه باید موافق با شرکت در مطالعه بوده و دوماً این موافقت باید مبنی بر راحتی آنها با شرایط تحقیقات و نیز دادن رضایت آگاهانه باشد.

سه تصمیم اصلی ایجاد یک طرح نمونه

۱- واحد نمونه گیری و چارچوب نمونه گیری

اولین تصمیمی که یک محقق بازار باید بگیرد، تعیین چارچوب نمونه گیری است. به منظور انجام این مرحله، محقق بازار باید جامعه هدف را مشخص کند. یعنی سوالی که باید پاسخ داده شود این است: چه کسی در تحقیق شرکت کند؟

یک چارچوب نمونه گیری از واحد نمونه گیری توسعه یافت که هدف اصلی آن اطمینان از شانس برابر هر یک از اعضای جمعیت هدف برای نمونه شدن بود. با این حال، این ملاحظات الزامی برای انجام تحقیقات کیفی نیست زیرا پارامتر شانسِ برابر، به تحقیقات مبتنی بر شواهد که در آن یک فرضیه مورد بررسی قرار میگیرد، اعمال می شود. این نوع از تحقیق، که کاملا کمّی است، بر سنت علمی اثبات گرایی استوار است.

یک مثال از روش نمونه گیری احتمالاتی، نمونه گیری تصادفی طبقه بندی شده است.

۲- اندازه نمونه

دومین تصمیمی که محقق بازار باید بگیرد، مربوط به اندازه نمونه است. سوالی که باید پاسخ داده شود این است: چند نفر در پژوهش شرکت خواهند کرد؟ در تحقیقات کمی، هدف دستیابی به نمونه ای است که نماینده‌ی جمعیت هدف بوده و آن را می توان از طریق بررسی اندازه نمونه، سطح اطمینان و فاصله اطمینان به دست آورد.

به طور کلی، هرچه نمونه بزرگتر باشد، یافته های تحقیق قابل اعتمادتر خواهند بود، و معمولا، یافته های بیشتری می توانند در یک پروژه تحقیقاتی کمّی به جمعیت هدف تعمیم داده شوند. قاعده کلی این است که یک نمونه زمانی که فقط کمتر از یک درصد از جمعیت هدف در یک مطالعه تحقیقاتی شرکت کرده باشند، قابلیت اطمینان کافی را فراهم می کند.

برای احتیاط، روش نمونه گیری باید معتبر بوده و با دقت زیاد انجام شود.

۳- روش نمونه گیری

دو نوع روش اساسی نمونه گیری وجود دارد: نمونه گیری احتمالی و نمونه گیری غیر احتمالی. برای تحقیقات کمی، یک نمونه احتمالی از جمعیت هدف به منظور محاسبه ملاحظات آماری خاص، استخراج شده است. نمونه ی احتمال، سطح اطمینان یا حدهای اطمینان مربوط به خطای نمونه گیری را نشان می دهد.

نمونه گیری احتمالی می تواند منجر به هدر رفتن منابع (از جمله زمان، پول و تخصص) شود، اما به محققان بازار اجازه می دهد که خطای نمونه گیری را اندازه گیری کنند. روش های نمونه گیری غیر احتمالی می توانند داده ها و در نهایت بینش بازار بسیار مفیدی فراهم کنند. همانند تحقیقات کیفی و کمی، روش های نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی نیز طرفداران و منتقدانی دارند.

روش ها و تکنیک های مختلف، شکل های مختلفی از داده تولید کرده و این مساله برای اطمینان از اینکه روش های نمونه گیری مطابق با نوع داده مورد نیاز برای پاسخگویی به سوالات تحقیق هستند، حیاتی است.

قبل از رفتن به مرحله سومِ برنامه ریزی تحقیق، مهم است که به منظور انگیزه دادن به افراد برای شرکت در این تحقیق، آن بخش از طرح نمونه گیری که در ارتباط با افراد انتخاب شده برای کادر پژوهشی است، را در نظر بگیریم.ک

منبع

دیدگاه‌ها

  1. […] مرحله ۲- برنامه کلی تحقیقات را توسعه دهید […]

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.