تحقیقات بازار ۱۰۱: اشتراک گذاری یافته ها

  • ایجاد شده در تاریخ: ۸ دی, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
تحقیقات بازار ۱۰۱: اشتراک گذاری یافته ها

مرحله پنجم (آخرین) همان مرحله ای است که همه در هنگام انجام تحقیقات بازار، منتظر آن هستند: به اشتراک گذاری یا ارائه تمام یافته ها. در واقع محقق بازار پس از تکمیل کلیه مراحل، حال باید نتیجه یافته‌های خود را برای مخاطبان خود نظیر مدیران، معاونان ( وبه طور کلی کارکنان شرکت) ارائه دهد؛ تا یافته‌های وی در تصمیم‌گیری‌های تجاری لحاظ شده و یا در بهبود محصول یا خدمات موثر واقع شود.

در طی رشته مقالات «تحقیقات بازار ۱۰۱» پروسه تحقیقات بازار شامل پنج مرحله یا گام مجزا به شرح زیر است:

اشتراک گذاری یافته‌ها با ارائه تحقیق

سوالات بسیاری وجود دارد که یک محقق بازار باید پیش از نوشتن یک گزارش یا آماده کردن ارائه ای برای انتشار یافته های تحقیق، بپرسد. این سؤالات باید هر زمان که نتایجی برای گزارش یا انتشار وجود دارد، پاسخ داده شوند. بسیاری از این سوالات ملاحظات مشابهی دارند که گویندگان (زمانی که در شرایط رو در رو قرار دارند) به طور خودکار در ارتباطات شفاهی خود به کار می برند. تفاوت اصلی در این است که محقق بازار باید بجای این که قادر به دیدن مخاطبین ارتباط یافته های های تحقیق باشد، بتواند خود مخاطب را تصور نماید.

مخاطبان خود را بشناسید

هنگامی که یافته های تحقیق به صورت نوشتاری (کتبی) ارائه شود، مفهوم مخاطبان نسبت به زمانی که نتایج تحقیقات به صورت زنده به شنوندگان ارائه شود، اندکی ناکامل و ناقص خواهد بود. اگر ارائه شما زنده و در حضور شنوندگان باشد، محقق بازار باید به طور دقیق بداند که چه کسانی در ارائه حضور خواهند داشت.

ارتباط دادن یافته های تحقیق به اهدافی که مردم برای دسترسی به یافته ها خواهند داشت، نشانه ای از سفارشی کردن محصولات است. به عبارت دیگر، به طور معمول محقق بازار باید به طور غیر مستقیم به مخاطبان بگوید که چرا قصد دارند یافته های تحقیقاتی مربوط به کار و منافع مخاطبان داشته باشند.

دیگر بخش های سفارشی سازی اندکی آسان تر هستند. به عنوان مثال، واژگان باید برای گوش و ذهن شنوندگان به آسانی قابل فهم باشد. محققان بازار باید از اصطلاحات بسیار فنی اجتناب کنند، مگر اینکه همه مخاطبان، متخصصان فنی باشند. بیشتر افراد شنونده تنها سه چیز از گزارش شما به خاطر خواهند آورد.

برجسته نمایید که چه چیزی مهم است؟

دلایل اصلی تحقیقات را در راس کار خود قرار دهید. اگر یک مشکل سیاستی یا یک زمینه عملی وجود دارد که تحقیق آن را بررسی می کند، آن را در بالاترین اهمیت قرار دهید. شنونده را منتظر پایان سخنرانی نگذارید یا باعث نشوید که مخاطب همه گزارش را از قلم انداخته و به انتهای آن برود تا متوجه شود چه چیزی مهم است. این بدان معنا نیست که متدولوژی و مبانی نظری اهمیتی ندارند. بلکه فقط به این معنی است که این موارد معمولا از اهمیت کمتری برای بیشتر مصرف کنندگان تحقیقات بازار برخوردار هستند. خاطرجمع باشید که اگر کسی پیگیر روش بوده یا یک منتقد تئوری باشد، آنچه را که در گزارش یا ارائه شما به دنبالش می گردد پیدا کرده و راجع به آن از شما پرسش خواهد کرد.

اشتراک گذاری یافته ها

اطمینان حاصل کنید که توصیه ها قابل اجرا هستند

به طور کلی خط مشی (و سیاست) یا تمرین (و تکرار) توصیه‌ها را به طور واضح مشخص کنید و این مسئله را به خوانندگان و شرکت کنندگانی که نمی‌خواهند این کار را انجام دهند بگویید.

مخاطبان برای دانستن اینکه یافته ها چه چیزی را نشان می دهند و چگونه این نتایج می توانند به بینش عملی تبدیل شوند، به محققان بازار تکیه می‌کنند. نتیجه گیری نهایی برای بیشتر مصرف کنندگان داخلی و خارجیِ تحقیقات بازار، ارائه ای است که در آن یافته ها مبتنی بر شواهد بوده یا برای حمایت از تصمیم گیری تجاری به اندازه کافی قوی باشند. هنگامی که توصیه ها شامل هزینه منابع اضافی باشد، به صراحت به نحوه استفاده از این منابع اشاره کنید.

صدبار گز کن، یک بار پاره کن

این ضرب المثل نجاری قدیمی در مورد زمان ارائه و همچنین مقیاس اندازه گیرى تخته و الوار به کار می رود. مهم است که ارائه یافته های تحقیق را تمرین کنید، خواه ارائه یک کار ساختار یافته رسمی باشد یا اینکه در یک جلسه بحث غیر رسمی مطرح شود. بدانید که چه باید بگویید، و بدانید که گفتن آن چه مدت زمانی طول خواهد کشید. سپس سرعت ارائه خود را کم یا زیاد کنید.

تاثیر شنوندگان مختلف را در نظر گرفته و پیش از ارائه، آنچه را که میخواهید (در صورت نیاز) حذف کنید و نیز چگونگی افزایش زمان ارائه (در صورتی که مردم بیش از آنکه علاقه‌مند به پایان جلسه و بازگشت به کار واقعی خود بوده، مشتاق شنیدن ارائه شما باشند) را مشخص نمایید.

نمایش داده های بصری را بهینه کنید

مانند یک تبلیغ کننده فکر کنید؛ هنگامی که یک محقق بازار داده های تحقیقاتش را برای مشتریان داخلی و خارجی در دسترس قرار می دهد، هدف این است که ارائه را تا حد امکان شفاف و جذاب سازد. داده ها می توانند زیبا باشند. اینفوگرافی را برای بار اول امتحان کنید و اطمینان حاصل کنید که جدول های داده از ۱۰ متری پرده نمایش (نه فقط از ۱۰ متری تریبون)، قابل خواندن باشند. از Google Docs برای به اشتراک گذاشتن جداول داده های خود استفاده کنید تا کسانی که می خواهند نگاه دقیق‌تری داشته باشند، بتوانند روی داده ها تمرکز کنند.

ایجاد اسلایدهای پاورپوینت را به آهستگی انجام دهید

بیشتر جذابیت پاورپوینت به سازنده اسلاید مربوط است؛ دیدن جزئیات تفکر یک فرد در فونت های گیرا، علامت گذاری شده توسط گلوله های جذاب، و متصل به یکدیگر با یک تم اسلاید حاشیه دار ورقه ای، بدون شک جذاب است. مانند این است که طراحی های شما را از زمانی که کلاس اول بودید، روی تابلوی اعلانات کلاس داشته باشیم. همه می توانند درخشش شما را ببینند، و اگر از یک اسلاید خوششان بیاید، شما اسلایدهای زیاد دیگری دارید تا به آنها نشان دهید.

اسلایدهای پاورپوینت باید (همانند Slug Line فیلم ها) حاوی جملاتی مختصر باشند. آنها شما را بر می انگیزند که اطلاعات بیشتری بدست آورید، اما هنوز هم باید ادامه فیلم را تماشا کنید. نوشتن هیچ پاراگراف متنی مجاز نیست. از قسمت یادداشت های پاورپوینت برای نوشتن جزئیات استفاده کنید، سپس اسلایدها را از روی آن یادداشت ها ایجاد کنید؛ تلاش کنید که اسلاید های واقعی بسیار متقاعد کننده و کاملا مختصر باشند. در صورتی که باید اسلایدها را بسازید، آنها را به صورت خصوصی در SlideShare به اشتراک بگذارید.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.