استانداردهای جهانی منتشر شده توسط ESOMAR برای تحقیقات بازاریابی موبایلی

 • ایجاد شده در تاریخ: ۳ آبان, ۱۳۹۸
 • توسط: ندا فهیم
استانداردهای جهانی منتشر شده توسط ESOMAR برای تحقیقات بازاریابی موبایلی

ایزومار (ESOMAR)، سازمان جهانی تحقیقات بازاریابی، اخیرا دستورالعمل خود را برای تحقیقات موبایلی انتشار داده است. سازمان ها در همکاری با شبکه تجاری تحقیقات جهانی، استانداردهایی برای اعلانهای حریم خصوصی، امنیت دستگاه، پارا دیتا و دیگر موارد ایجاد کرده اند. این سند درباره آن است که از محققان به ویژه آنهایی که در سازمانهای تحقیقاتی کوچک و متوسط هستند، با معرفی ملاحظات عملی، قانونی و اخلاقی در هنگام انجام تحقیقات با استفاده از دستگاه های تلفن همراه پشتیبانی کند.

این دستورالعمل بر اساس اصول رایج مناسب تحقیقات بازاریابی و با توجه به قوانین محلی، استاندارد های قبلی را برای تکنولوژی موبایل به روز کرده است.

این دستورالعمل به طور خاص برای پوشش دادن «جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات شخصی توسط دستگاه های موبایل (تلفن های موبایل، تبلت ها، و دیگر دستگاه های کامپیوتری مشابه) با هدف تحقیقات بازار، اجتماعی و عقاید و نیز تحلیل داده ها طراحی شده است. همچنین تایید شده است که این دستگاه ها فعالیت های بسیار دیگری از جمله استفاده عمومی از اینترنت، پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از انواع مختلف رسانه و خرید آنلاین را امکان پذیر می سازند. این داده ها نیز ممکن است برای تحقیقات مورد استفاده قرار بگیرند».

به طور کلی این دستورالعمل مشخص می کند که محققان باید با پاسخ دهندگان با نهایت احترام رفتار کرده، از حریم شخصی، هویت، و دستگاه‌های آنها از هر گونه آسیب یا صدمه احتمالی محافظت نمایند.

با این حال علاوه بر مشخص کردن اقدامات و استانداردهای قابل قبول، این دستورالعمل فهرستی از اقدامات غیر قابل پذیرش دارد، که بیشتر آنها مربوط به تحقیقاتی است که شامل نصب نرم‌افزار یا اپلیکیشن ها بر روی دستگاه پاسخ دهندگان هستند. در حالی که این قوانین ممکن است از نظر عموم عاقلانه به نظر برسند، اما تحقیقات بازاریابی موبایلی یک دنیای جدید بی پروا است، بنابراین آنها صریحاً این موارد را بیان می کنند.

محققان بازاریابی موبایلی نباید نرم افزار یا اپلیکیشنی را ارائه و نصب کنند که:

 • به طور کامل بررسی نشده باشد.
 • تنظیمات موبایل را بیش از آنچه که برای انجام تحقیق لازم است، بدون رضایت تغییر دهد.
 • با سیستم عامل ناسازگار بوده یا موجب شود که دیگر نرم افزارهای نصب شده به به صورت نامنظم یا حتی به صورت غیر منتظره کار کنند.
 • درون نرم‌افزار دیگری که ممکن است دانلود شده باشد، پنهان شده یا اینکه حذف آنها مشکل باشد.
 • محتوای تبلیغاتی فراتر از آنچه که برای تحقیقات تبلیغاتی مشروع مورد نیاز است، ارائه ‌دهد.
 • داده های جمع آوری شده را بدون اطلاع موضوع داده ها و ارائه فرصت انصراف از مشارکت، تغییر دهد.
 • تقاضای مصرف به طور غیر معمول بالاتری از باتری دستگاه داشته باشد، مگر اینکه رضایت خاصی در این زمینه کسب شده باشد.
 • منجر به هزینه هایی برای داده ای شود که بدون رضایت وارد شده و توسط پژوهشگر بازپرداخت نمی‌شوند.
 • بدون کسب رضایت از اشخاص با استفاده از نرم‌افزار، ردیابی جغرافیایی نمایند.
 • انتقال داده ها که قاعدتا شخصی است، رمز گذاری نشده باشند.
 • بدون اطلاع دادن و کسب رضایت از کاربر، هرگونه تکنولوژی‌های ردیابی یا شناسایی پیاده سازی شود.
 • عدم اطلاع رسانی به کاربر درباره تغییرات شیوه های حریم خصوصی مربوط به ارتقای اپلیکیشن.
 • جمع‌آوری داده‌های شخصی که ممکن است توسط ارائه دهنده اپلیکیشن برای اهداف غیر پژوهشی و بدون رضایت مورد استفاده قرار بگیرند.
 • به استخراج اطلاعات از دستگاه یا تلفن های موبایل بپردازد، مگر اینکه این اطلاعات بخشی از اهداف مطالعه بوده و رضایت کسب شده باشد.
 • پس از اتمام تحقیقات، هر نرم‌افزاری که دیگر مورد نیاز نباشد باید غیر فعال شده و پاسخ دهندگان در مورد چگونگی حذف ایمن برنامه یا نرم افزار از دستگاه هایشان مطلع شوند.

تحقیقات بازاریابی موبایلی شیوه های هیجان انگیز جدیدی برای یادگیری درباره رفتار مشتریان به ما نشان می دهد. ما می توانیم در لحظه با پاسخ دهندگان بوده و تغییر پذیری حافظه انسان را کاهش دهیم. ما می توانیم رفتار آنها را بدون حضور ناگهانی­مان که منجر به سوگیری نتایج می‌شود، مشاهده کنیم. همچنین برای تعیین حداکثر تاثیر، می توانیم پیام های بازاریابی خاصی را در نقطه خرید قرار دهیم.

اما همه این مزایای هیجان انگیز تا زمانی که به طور مداوم از پاسخ‌دهندگانمان محافظت کنیم، در دسترس ما هستند. به یاد داشته باشید: که از حریم خصوصی و هویت پاسخ دهندگان محافظت نموده و از هرگونه آسیب احتمالی که ممکن است ناشی از تحقیقات شما باشد، جلوگیری نمایید.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.