مقایسه روش نظرسنجی آنلاین و کاغذی

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۹ مهر, ۱۳۹۸
  • توسط: ندا فهیم
مقایسه روش نظرسنجی آنلاین و کاغذی

در نسل جدید که همه زندگی مردم در اینترنت می‌گذرد، مردم اغلب درتلاشند تا با ابزارهای مختلف ساخت نظرسنجی آنلاین، نظرسنجی هایی شبیه به کاغذی‌های قدیمی ایجاد کنند. نظرسنجی‌های آنلاین بر بستر اینترنت سریعتر و دقیق‌تر و بدون اثر خجالت از نوشتن رو در رو می‌تواند تمایز زیادی بین سنت و مدرنیته ایجاد کند.

اگرچه مزایای زیادی در شروع کار با یک ابزار در دسترس وجود دارد، اما درک تفاوت بین این روش ها بسیار مهم است. در ادامه مطلب اطلاعات ارزشمندی در مورد کاربرد پذیری، نرخ پاسخ، ساختار سوالات و سوگیری نظرسنجی توضیح داده شده است.

کاربرد پذیری

یکی از بدیهی ترین تفاوت ها بین نظرسنجی های آنلاین و کاغذی، چگونگی ارائه نظرسنجی به مخاطب است. در مقایسه با آنچه که ما بر روی صفحه نمایش کامپیوترمان می بینیم، اکثر نظرسنجی های چاپی، روی یک یا چند صفحه با وضوح فوق العاده بالا طراحی شده اند. نه تنها می توانید نسبت به مانیتوری با اندازه قابل مقایسه، اطلاعات بیشتری را در یک ورق کاغذ بگنجانید، بلکه مخاطب همیشه نسخه کاغذی را به همان اندازه می بیند. اما در نظرسنجی های اینترنتی مردم از وضوح صفحه، اندازه فونت و اندازه صفحه های بسیار متفاوتی استفاده می کنند. برخی از مردم مرورگرهای وب خورد را به صورت تمام صفحه، و  برخی دیگر در صفحه ای نسبتا کوچک اجرا میکنند. این بدان معناست که نظرسنجی شما برای خوانندگان مختلف، متفاوت به نظر خواهد رسید.

به طور کلی نظرسنجی های کاغذی برای بهره مندی از تمام فضای واقعی روی کاغذ، طراحی شده اند. یک سوال می تواند بدون هیچ مشکلی تمام عرض صفحه را پر کند. هر چند نظرسنجی های اینترنتی الزامات متفاوتی دارند. در حالی که اکثر کاربران نسبتا به راحتی صفحه نمایش را به بالا و پایین اسکرول می کنند، اما تمایلی به اسکرول کردن صفحه به سمت راست و چپ صفحه ندارند.

سوالات ماتریسی، آسان‌ترین روش برای ایجاد یک نظر سنجی خوب هستند. به طور کلی، شما میخواهید سوالات ماتریسی گزینه های ستونی بسیار باریکی داشته باشند. اعداد در یک برای مقیاس و رتبه بندی بازده خوبی دارند و همچنین تعداد گزینه های پاسخ را بسیار کم نگه می دارند.

بهترین روش برای بررسی قابلیت مشاهده نظرسنجیتان این است که وضوح مونیتور خود را به صورت موقت به تنظیمات بسیار پایین (640×480 یا 800×600) تغییر دهید. این کار به شما راجع به چیزی که بیشتر کاربرانتان خواهند دید، ایده میدهد.

مسئله دیگر زیبایی شناسی است. اکثر نظرسنجی های کاغذی بر روی یک کاغذ سفید ساده بوده و از فونتی با خوانایی بسیار آسان استفاده می کنند. در حالی که شما می‌توانید یک نظرسنجی آنلاین با پس زمینه بنفش تیره، متن به رنگ زرد روشن و طرح های گرافیکی براق آسان ایجاد کنید. اما اگر علاقه مند به جمع آوری داده های معتبری برای نظرسنجی هستید، این ایده خوبی نیست.

یک نظرسنجی با پس زمینه سفید با فونت های فارسی رسمی بهترین کارایی را دارد. طرح های گرافیکی چشم نواز در پس زمینه می توانند جلوه ای حرفه ای به نظرسنجی شما بدهند، فقط اطمینان حاصل کنید که طرح های گرافیکی­تان هدفی خاص داشته باشند. بسیاری از کاربران طرح های گرافیکی را با اضافه کردن لوگو، قرار دادن طرح های گرافیکی برای مطابقت با وب سایت خود یا جدا کردن بخش های نظرسنجی با استفاده از یک تصویر، به گونه ای موثر پیاده سازی می کنند.

با این وجود، صرف نظر از این که این کار هدفی را دنبال می کند، تنها به دلیل اینکه می توانید اینکار را انجام دهید، از قرار دادن طرح های گرافیکی در نظرسنجی خود صرف نظر کنید.

 

سرعت و میزان ارزش پاسخ دهی

اغلب اوقات کاربران تازه کار از اینکه چگونه اینهمه نتیجه سریعا حاصل شده و به دستشان می‌رسد، شگفت زده می‌شوند. وابسته به مخاطب، هدف نظرسنجی و روش اعلان مورد استفاده، پاسخ ها می توانند در عرض چند دقیقه با هم جمع شوند و نظرسنجی ها می توانند تنها در چند روز به طور کامل انجام شوند. از سوی دیگر، نظرسنجی های مبتنی بر کاغذ، چندین هفته تا چندین ماه برای توزیع، جمع آوری و کدگذاری برای آنالیز زمان نیاز دارند.

این یک تفاوت مهم است که باید درک شود چراکه می تواند اهداف نظرسنجی شما را تغییر دهد. بسیاری از افرادی که پیشتر نظرسنجی های کاغذی انجام داده بودند، به تعدادی که گمان میکردند کاربرانشان تحمل خواهند کرد، سوال می پرسیدند. از آنجایی که نظرسنجی های مبتنی بر وب بسیار مقرون به صرفه تر هستند و داده ها را بسیار سریع تر فراهم می کنند، بهتر است که غالباً نظرسنجی های اینترنتی بسیار مختصری انجام دهیم. نه تنها انجام این کار چیزی به مخاطبان نظرسنجیتان تحمیل نمی کند، بلکه اطلاعاتی که شما با نظرسنجی های بعدی جمع آوری می کنید، به موقع تر خواهند بود.

ساختار سوالات

نظرسنجی های آنلاین سطوح کنترل بهتری نسبت به نظرسنجی های کاغذی ارائه می دهند. در حالی که دکمه های رادیویی (یکی را انتخاب کنید) و چک باکس ها (همه مواردی که شامل می شوند را علامت بزنید) در هر دو نوع نظرسنجی رایج هستند، نظرسنجی های اینترنتی دارای مزیت لیست کشویی نیز هستند. این فرم جمع و جور انتخاب گزینه به شما امکان می دهد تا تعداد بسیار زیادی پاسخ تنها در یک خط از صفحه قرار بگیرند. نظرسنجی اغلب بر اساس محیط واسطه ای که در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت، طرح می شود؛ انتقال ساده ی سوالات از یک نظرسنجی کاغذی، مانع استفاده از تمام مزایایی می شود که نظرسنجی های اینترنتی ارائه می دهند.

درخواست از مردم برای ارائه بازخورد ذهنی متنی، زمینه دیگری است که در آن نظرسنجی های اینترنتی دارای مزایای متمایزی هستند. اینکه از مردم بخواهیم متنی بنویسند دشوار است زیرا بیشتر مردم نمی خواهند وقتشان گرفته شود. علاوه بر این، مجموعه این نوع داده ها بسیار مستعد خطا است.

در نظرسنجی های اینترنتی اضافه کردن چندین بخش متنی که کاربر می تواند آن را پر کند، بسیار آسان است. به دلیل غلط های املایی و اشتباهاتی که کاربر ممکن است داشته باشد، دقت ورود اطلاعات بسیار بالا است. یک مزیت بزرگ زمانی است که شما نتایج نظرسنجی خود را آنالیز می کنید. با استفاده از فیلتر مناسب (فقط افرادی که گفته اند دوباره خرید می کنند، را به من نشان بده)، می توانید گروهی از نظرات افرادی که به یک سوال به روش خاصی پاسخ داده اند، را بخوانید و یک دیدگاه هدفمند از بازخورد ذهنی ارائه کنید.

درک سوگیری ناشی از ابزار

تمام نظرسنجی ها یک سوگیری را نشان می‌دهند. نظرسنجی های تلفنی می توانند با توجه به تن صدا و رفتار فردی که سؤال را مطرح می کند تحت تاثیر قرار بگیرند. همچنین می توانند مخاطبان شما را به افرادی که تلفن دارند، محدود کنند. نظرسنجی های کاغذی انواع مختلفی از سوگیری را نشان می دهند، حداقل باید مخاطب قادر به خواندن و نوشتن بوده، و نظرسنجی درمورد سطح سواد اغلب آن را بی فایده می‌سازد.

نظرسنجی های اینترنتی به پاسخ دهندگانی نیاز دارد که باسواد بوده، حداقل مهارت‌های پایه کامپیوتر یا موبایل را داشته و به اینترنت دسترسی داشته باشند. این بدان معنا است که شما باید هر نتیجه ای که با آن در نظرسنجی اینترنتی خود اطلاعات کسب میکنید، را از نظر کیفیت بررسی کنید.

برخی نظرسنجی های خاص به اندازه ای که نظرسنجی های اینترنتی دچار سوگیری ابزاری هستند، تحت تاثیر قرار نمی گیرند. اگر به دنبال تعیین رضایت شغلی کارکنانی با تکنولوژی بالا هستید، سوگیری تاثیر بسیار کمی دارد. اگر همه کارکنان به کامپیوتر دسترسی نداشته باشند، دریافت بازخورد از کارکنان در ازای بسته ی مزایا می تواند سوگیری نسبتا بیشتری داشته باشد. با این حال، تلاش برای تعیین اینکه آیا ایالات متحده باید به افغانستان حمله کند یا خیر، بسیار جهت گیرانه خواهد بود، زیرا تنها نظراتی که می توانید ثبت کنید، مربوط به افراد باسوادی است که به اینترنت دسترسی دارند و شما می توانید به آنها دست پیدا کنید. هر گونه نتیجه ای از این نوع نظرسنجی باید از نظر کیفیت بررسی شود.

خبر خوب این است که تعداد افرادی که در ایران و بیشتر کشورهای توسعه یافته به اینترنت دسترسی دارند، به سرعت به یک نمونه گیری متقاطع از این جوامع نزدیک می شود. بر اساس آخرین آمارها، ۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در ایران دسترسی به اینترنت دارند که ۵۱.۳۷٪ اینترنت موبایلی و ۱۲.۹٪ از اینترنت ثابت استفاده می کنند.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.