بررسی رفتار کاربر در وب سایت

 • ایجاد شده در تاریخ: ۱ دی, ۱۳۹۸
 • توسط: ندا فهیم
بررسی رفتار کاربر در وب سایت

اگر بازاریاب‌ها یا به اصطلاح امروزی دیجیتال مارکترها نگاهی دقیق به داده‌های وب سایت خود داشته باشند، بینش ارزشمندی کسب خواهند کرد که موجب فروش بیشتر و درآمد تجارت الکترونیک می شود. علاوه بر این (در صورتی که داده‌های ارائه شده در سراسر سازمان به اشتراک گذاشته شود، نه همانطور که اغلب محدود به تیم توسعه وبسایت و تحلیلگران بازاریابی اینترنتی است) داده های مشابه می توانند تولید درآمد و مشتری سازی را فراتر از وب سایت افزایش دهند.

در این مقاله ما نگاهی داریم به:

 • داده های مهم برای بررسی
 • شکافهای اطلاعاتی مهمی که باید پر شوند.
 • چگونگی استفاده از داده ها برای بهبود مشتری سازی و ایجاد درآمد

داده های مهم برای بررسی

گوگل آنالیتیکز (و دیگر پلتفرم های تحلیلی) اطلاعات دقیق زیادی در مورد ترافیک وب سایت و رفتار کاربر در وبسایت شرکت تولید می کنند. برای بازاریابان، معمولاً چالش داشتنِ اطلاعات کافی نیست، بلکه داشتن اطلاعات بیش از حد است. در حالی که تمام داده های گوگل آنلیتیکز ارزشمند هستند، چندین نقطه داده برای بهینه سازی قیف تبدیل (conversion funnel) وب سایت بسیار مفید هستند. مواردی که باید بر روی آنها تمرکز کرد، عبارتند از:

 • بازدیدهای صفحه: کدام صفحات بیشترین/کمترین بازدید را دارند؟
 • زمان صرف شده روی صفحه: بازدید کننده در کدام صفحات مدت طولانی تر و/ یا زمان کمتری را صرف می کند؟
 • ضریب خروج وبسایت: بازدید کننده ها از کدام صفحات وارد و سپس خارج می شوند؟
 • صفحات ورود: بازدید کنندگان از کدام صفحات وارد وب سایت می شوند؟
 • صفحات خروج: بازدیدکنندگان از کدام صفحات وب سایت را ترک می کنند؟
 • منابع ترافیک: چه مقدار از ترافیک ناشی از جستجوهای ارگانیگ است؟ چه مقدار حاصل از مراجعه از وب سایت های دیگر؟
 • ردیابی فرم: چند فرم تکمیل شده اند؟
 • ردیابی تجارت الکترونیک: نرخ تبدیل و درآمد حاصله چقدر است؟ و چه تعداد تراکنش انجام نشده است؟

برای جزئیات بیشتر در مورد تنظیم اهداف و گزارشات در گوگل آنالیتیکز (Google Analytics)، این مقاله را از گوگل مرور کنید. به جز گوگل آنالیتیکز، دیگر ابزارهای بسیار مفید برای بررسی رفتار کاربر عبارتند از:

 • ابزارهای نقشه برداری حرارتی: یک نقشه ی حرارتی از طیف رنگی گرم به سرد برای نمایش تجزیه و تحلیل سایت شما استفاده می کند تا به شما نشان دهد که کدام قسمت های سایت بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. این ابزار آنلاین، بازاریابان را قادر می سازد تا دریابند بازدیدکنندگان روی چه اِلمان‌هایی از صفحه کلیک کرده و روی چه المان هایی کلیک نمی کنند. پرداخت ابزارهای آنلاین، با محدوده های مختلف قیمت و قابلیت های گوناگون دسترس هستند.
 • تست های خوانایی: ابزارهای آنلاین می توانند اشکالات محتوا را در محل ارزیابی کنند. مقیاس Flesch-Kincaid یکی از رایج ترین و قابل اطمینان ترین ابزارها است، اما ابزارهای دیگری نیز وجود دارند.
 • ابزارهای تست سرعت: سرعت بارگذاری صفحه تعیین کننده مهمی از تجربه کاربری وبسایت است؛ بارگذاری آهسته منجر به نرخ تبدیل کم می شود.
 • تست تقسیم و تست چند متغیره: سرویس ها و ابزارهای آنلاین، که برخی از آنها بسیار پیچیده هستند، به بازاریابان اجازه می دهد تا یک یا چند متغیر را بر روی وب سایت بررسی کنند تا به طور مداوم نرخهای تبدیل را با دقت بهبود ببخشند.
 • آزمایش توسط کاربر و ابزارهای بازبینی: این سرویس ها به کاربران واقعی اجازه می دهد که تجربیات خود در وب سایت را مرور کنند.

ابزارهای مختلف بررسی و داده کاوی رفتار کاربر در وب سایت

شکافهای اطلاعاتی مهمی که باید پر شوند

اطلاعات بد به نتیجه‌ی بد منجر میشوند. شکافهای اطلاعاتی رایجی وجود دارد که بازاریابان باید برای جمع آوری اطلاعات مناسب، آنها را پر کنند، این دسته از شکاف‌ها، موارد زیر است:

 • ردیابی فرم: گوگل آنالیتیکز توانایی ردیابی فرم ها را به منبع بازاریابی خود و تمایز فروش واقعی از انواع دیگر ارسالها را محدود نموده است . برای پر کردن این شکاف باید قابلیت ردیابی ویژه ای در وب سایت ایجاد کرد.
 • ردیابی تلفن: گوگل آنالیتیکز هیچ توانایی برای ردیابی تلفن مشتریان بالقوه ندارد، که اغلب باکیفیت ترین مشتریان هستند. ردیابی تلفن مشتریان بالقوه باید در وب سایت جای داده شده باشد تا بتوان این اطلاعات را کسب کرد؛ بدون آن، نتایج می تواند به طور جدی کم تر از حد گزارش شوند.
 • اعتبارسنجی مشتریان بالقوه: یک خطای مهم، اشتباه گرفتن تبدیل‌ها با مشتری‌های بالقوه‌ی معتبر است. گوگل آنالیتیکز و سایر بسته‌های تحلیلی هر گونه ارسال فرم (یا تماس تلفنی) را یک تبدیل می نامند؛ با این حال، بسیاری از تبدیل ها شامل هرزنامه، تماس های تلفنی شخصی، پیشنهادات فروش و سایر فعالیت های فاقد مشتری سازی خواهند بود. اگر بازاریاب‌ها تبدیل ها را به عنوان مشتریان بالقوه تفسیر کنند، نتایج به شدت غلوآمیز خواهد بود. برای نمایش بصری اعتبار سنجی مشتریان بالقوه، به این اینفوگرافی مراجعه کنید.

استفاده از داده ها برای بهبود مشتری سازی و ایجاد درآمد

داده‌های تحلیلی سطح صفحه، مانند زمان مشاهده صفحه و صفحات خروج، به تیم توسعه وب کمک می کند تا درک کنند که چه محتوایی موثر بوده و چه محتوایی موثر نیست. بنابراین، اگر یک صفحه زمان نمایش بسیار کوتاهی داشته باشد، می تواند به این معنی باشد که صفحه دارای محتوایی بیش از حد بوده، دارای محتوای کافی نیست و یا فاقد جذابیت بصری است. هنگامی که داده های مشاهده صفحه پاسخی ارائه نکنند، مسئله ای برای بررسی ایجاد می شود، که احتمالا منجر به بهبود خواهد شد.

به طور مشابه، اطلاعات نقشه حرارتی و داده های تست تقسیم/چند متغیره ممکن است مشکلات را نه با محتوای on-page بلکه با موقعیت محتوای on-page نشان دهد. به عنوان مثال، یک صفحه با نرخ بازگشت بالا ممکن است بازاریاب ها را به فکر فرو ببرد، زیرا پیشنهاد در آن صفحه بسیار بالا بوده است. تنها با تکیه بر تحلیل ها، وسوسه برای تغییر پیشنهاد بسیار قوی است.

با این حال، اگر نقشه حرارتی نشان دهد که کاربران این پیشنهاد را نمی بینند، راه حل واقعی می تواند قرار دادن این محتوا را در بخش برجسته تری از صفحه باشد. استفاده از ابزارهای تحقیق به صورت ترکیبی، به جای تکیه بر تنها یک یا دو ابزار، تصویر کاملتری از آنچه رخ می دهد، را فراهم می کند.

در نهایت، محققان باید یافته های خود را فراتر از تیم های توسعه وب و بازاریابی (بخش فروش را فراموش نکنید!) به اشتراک بگذارند. درک اینکه کدام پیشنهادات به طور موثر کار میکنند، و کدام پیشنهادات نه، کدام صفحات توجه کاربران وبسایت را جلب می‌کنند، و بسیاری نقاط داده دیگر، به فروش کمک می کند تا گام های موثرتری ایجاد کرده و تکنیک های نهایی سازی متقاعد کننده تری را به وجود آورد.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.