بهترین راه‌ها برای انجام تحقیقات بازار برای طرح کسب و کارتان

  • ایجاد شده در تاریخ: ۱۱ آبان, ۱۳۹۸
  • توسط: پریناز نجاری
بهترین راه‌ها برای انجام تحقیقات بازار برای طرح کسب و کارتان

در کتاب «طرح کسب و کار خود را بنویسید» کار آفرینان رسانه‌ای، فهم عمیقی در مورد این که چه چیزهایی برای هر طرح کسب و کاری مورد نیاز، چه چیزهایی برای سرمایه‌گذاری‌تان مناسب و چه چیزی برای تضمین موفقیتتان لازم است، ارائه می‌دهند. در این خلاصه ویرایش شده، نویسندگان در مورد چرایی و چگونگی انجام تحقیقات بازار به منظور گنجاندن آن در طرح کسب و کار می‌پردازند.

تحقیقات بازار، به هدف فهمیدن دلایل مشتریان برای خرید محصولاتتان صورت می‌گیرد و همه‌ی نکات رفتاری مشتریان که شامل فرهنگ، طبقه‌ی اجتماعی و فاکتورهای شخصی تاثیرگذار بر رفتارهایشان است را بررسی می‌کند.

تحقیقات بازار اغلب به دو نوع تقسیم می‌شود: اولیه و ثانویه. تحقیقات اولیه، مشتریان را به صورت مستقیم مورد مطالعه قرار می‌دهد در حالی که تحقیقات ثانویه، اطلاعاتی را که بقیه راجع به مشتریان جمع کرده‌اند مورد مطالعه قرار می‌دهد.

تحقیقات نوع اول ممکن است به صورت مصاحبه‌های تلفنی، و نظرسنجی‌های آنلاینی که به صورت تصادفی از میان اعضای گروه انتخاب شده‌اند، باشد. شما همچنین می‌توانید میزان فروش خودتان را برای جمع‌آوری تحقیقات نوع اول، مورد مطالعه قرار دهید.

تحقیقات نوع دوم ممکن است حاصل از گزارشات موجود در وب‌سایت‌های سازمان‌ها و وبلاگ‌های مختلف شامل اطلاعاتی در زمینه صنعت های متفاوت باشد. شما می‌توانید با توجه به طرحی که دارید از ترکیب هر دو تحقیق استفاده کنید.

سوال‌های پایه‌ای که شما باید به تحقیقات بازارتان پاسخ دهید، شامل موارد زیر می‌شود:

۱- مشتریان شما چه کسانی هستند؟

آن‌ها را در رده‌های سنی، اشتغال، درآمد، سبک زندگی، تحصیلات و … شرح دهید.

۲- آن‌ها در حال حاضر خریدار چه چیزهایی هستند؟

عادات خرید آن‌ها که مرتبط با محصول و خدمات شما است را شرح دهید این عادات شامل این که آن‌ها چه اندازه خرید می‌کنند، تولیدکنندگان محبوبشان چه کسانی هستند و محبوب‌ترین ویژگی‌ها و اهداف قیمتی غالب آن‌ها چیست، می‌باشد.

۳- برای چه خرید می‌کنند؟

تلاش برای این که در ذهن مشتریان نفوذ کنید، یک حقه است. پاسخ‌ها به سوالات تحت تاثیر نوع محصولات و کاربردشان خواهد بود. خریداران لوازم آشپزی، ممکن است محصولاتی را خریداری کنند که دارای سطوح نچسب هستند یا آن‌هایی که بیشترین تعداد ماهی‌تابه را در یک پکیج با قیمتی مناسب‌تر ارائه می‌دهند یا محصولاتی که با رنگ‌های فانتزی بیشتری ارائه شده‌اند.

تحقیقات بازار

۴- چه چیزی باعث می‌شود تا از شما خرید کنند؟

در حالی که پاسخ به برخی از این سوالات ممکن است سخت به نظر برسند، شما از اطلاعاتی که درباره‌ی بازار، فروش و محرک‌های خرید مشتریان در دسترس است، متعجب خواهید شد.

بهره‌برداری درست از منابع اطلاعاتی برای رسیدن به پاسخ بسیاری از پرسش‌ها، موجب می‌شود که بتوانید طرح خود را متقاعد کننده‌تر کنید و شانس موفقیتتان را بالا ببرید. همچنین برنامه‌های نرم‌افزاری برای طرح کسب و کار، به صورت تحقیقات جزئی‌تر و تحقیقات آنلاین در دسترس می‌باشد. اگر در حال استفاده از چنین نرم‌افزاری هستید، از این امکانات استفاده کنید و داده‌های بیشتری را که از جاهای دیگر یافت می‌کنید به آن‌ها اضافه کنید.

شما می‌توانید با اضافه کردن بعضی از موارد منحصر به‌فرد به نرم افزار، طرح کسب و کارتان را متمایز از دیگران کنید چرا که داده‌های اولیه برای هر کسب و کاری در دسترس و قابل استفاده است.

شما همچنین می‌توانید شرکت‌هایی نظیر بپرسیم را پیدا کنید که در صنعت تحقیقات به شما همه چیز می‌فروشند تا گزارشات شرکت‌های خصوصی را معتبر سازند.

به طور کلی تحقیقات، بازاری ارزان‌قیمت نیستند. چرا که نیازمند مقدار زیادی از تجربه و تخصص، نیروی انسانی و تکنولوژی برای پیشرفت تحقیقات جامع می‌باشد. کارخانه‌های بزرگ به صورت روتین، میلیون‌ها دلار خرج تحقیقاتی می‌کنند که در نهایت تصمیم می‌گیرند به کارشان نمی‌آید. شرکت‌های کوچک‌تر، اغلب استطاعت انجام این کار را در این مقیاس بودجه ندارند ولی انجام دادن این تحقیقات باعث شده تا با یکدیگر تفاوت بسیاری پیدا کنند و حتی از خطر ورشکست شدن نجات پیدا کنند.

برای تمامی شرکت‌های بزرگ و کوچک بهترین تحقیقات بازاریابی، تحقیقاتی است که خودتان انجام می‌دهید. تحقیقات بازار داخلی ممکن است شکل اصلی مصاحبه‌های تلفنی با مشتریان را بگیرد یا موجب تخریب تعدادی از منابع منتشر شده یا شاید تخریب هوش رقابتی که در رسانه‌های اجتماعی میان رقیبانتان به دست آورده‌اید، شود.

شما می توانید تحقیقات جزئی مشتریانتان را جمع‌آوری کنید که شامل چیزهایی که دوست دارند و چیزهایی که دوست ندارند می‌شود. همچنین طریق فیس‌بوک و تجزیه و تحلیل گوگل تعداد اعضایی که وبسایت شما را دیده‌اند مرتب‌سازی می‌کند. افرادی در حال انجام تحقیقات و ایده‌پردازی در زمینه ی فعالیت‌هایشان در وب هستند. بنابراین شما می‌توانید دیدگاه‌های بسیار و دقیقی که به صورت الکترونیکی در زمینه‌ی بازاریابی انجام می‌شود را به دست بیاورید.

شما می‌خواهید سعی و تلاشی را در حیطه صنعت خود بکنید. وقتی کسب و کارهای قابل مقایسه و داده هایشان نگاه ‌می‌کنید، شباهت‌ها را پیدا کنید.

برای اهداف قابل مقایسه به این نکات توجه کنید:

  1. شرکت‌هایی مرتبط با کسب و کار خودتان.
  2. شرکت‌هایی که در یک محدوده‌ی جغرافیایی خودتان خدمات ارائه می‌دهد.
  3. شرکت‌هایی با ساختار مالکیت مشابه. اگر کسب و کارتان دارای دو شریک است، بیشتر به دنبال کسب و کارهایی باشید که توسط تعدادی از شرکا اداره می‌شود تا توسط هیئت مشاوره‌ی ۱۲ نفره.
  4. شرکت‌هایی که در حال حاضر به هم وابسته‌اند. می‌توانید از یک کسب و کار طولانی مدت چیزی بیاموزید، که امروزه به خاطر تاریخ و شهرت ۲۵ ساله‌شان به موفقیت رسیده‌اند. همچنین ممکن است بخواهید از داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید برای نشان دادن این که چقدر ممکن است این کار انجام دهید؛ و برای مشخص کردن این که چگونه با بازار متناسب و سازگار خواهید شد؛ استفاده کنید.

برای عاقلانه خرج کردن سرمایه‌ی تحقیقات بازارتان، این گام‌ها را دنبال کنید:

  1. آنچه برای شناخت بازار نیاز دارید را بشناسید. هر چه دقت بیشتری در تحقیقات به خرج دهید، تحقیقتان ارزشمندتر خواهد شد.
  2. نتایج مرحله‌ی اول را اولویت‌بندی کنید. شما نمی‌توانید راجع به همه چیز تحقیق کنید در نتیجه توجه‌تان را فقط روی اطلاعاتی که بهترین و سریع‌ترین بازپرداخت را می‌دهد، متمرکز سازید.
  3. تحقیقات کم هزینه‌ی جایگزین را بررسی کنید. مراکز پیشرفت کسب و کارهای کوچک، و مدیریت کسب و کارهای کوچک، می‌توانند برای پیشرفت نظرسنجی به شما کمک کنند. انجمن تجاری شما، تحقیقات ثانویه‌ی خوبی خواهد داشت. خلاق باشید.
  4. خودتان هزینه‌ی تخقیقات اجرایی را تخمین بزنید؛ به خاطر داشته باشید که به وسیله‌ی اینترنت شما ملزم به پرداخت مقدار زیادی پول نیستید. اگر به استخدام یک مشاور یا یک محقق می‌اندیشید، به خاطر داشته باشید که کار و هدف و رویای خودتان است. برای چیزی که نیاز ندارید هزینه نکنید.
منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.