دارایی های همبسته و غیر همبسته

  • ایجاد شده در تاریخ: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۸
  • توسط: داود مظفری
دارایی های همبسته و غیر همبسته

همبستگی دارایی، ضریب نحوه حرکت سرمایه گذاری ها در ارتباط با یکدیگر و زمان وقوع آن حرکات است. هنگامی‌که دارایی ها در یک زمان، در جهت همسو حرکت می‌کنند، به عنوان همبسته در نظر گرفته شده و هنگامیکه یک دارایی در زمانی که دارایی دیگر پایین می رود، تمایل به بالا رفتن دارد، دو دارایی به عنوان غیر همبسته در نظر گرفته خواهد شد.

بر اساس مقاله Fidelity:

همبستگی، عددی از ۱۰۰٪- تا ۱۰۰٪ است که با استفاده از گزارش های آماری محاسبه می شود. برای مثال، یک همبستگی ۵۰٪ بین دو سهام یعنی، درست هنگامی که بازده یک سهام درحال بالا رفتن بوده، در حدود ۵۰٪ از همان زمان، سهام دیگر نیز افزایش می‌یافت. یک همبستگی ۷۰٪- به شما می گوید که از لحاظ آماری، ۷۰٪ از زمان هایی که یکی از سهام ها در حال افزایش بوده، دیگری درحال کاهش بوده است.

همبستگی صفر بدین معنی است که؛ بازده دارایی ها کاملاً غیر مرتبط هستند. اگر دو دارایی غیر مرتبط را با یکدیگر در نظر بگیریم، حرکت قیمت یک دارایی هیچ تاثیری در حرکت قیمت دارایی دیگر ندارد.

همبستگی و نظریه مدرن نمونه کارها

براساس آنچه که به عنوان تئوری مدرن نمونه کارها شناخته می شود، می توانید با سرمایه گذاری در ترکیب دارایی هایی که همبستگی ندارند، ریسک کلی را در سرمایه گذاری یک سهام کاهش داده و حتی بازده کلی خود را نیز افزایش دهید. به این معنی که آنها تمایل ندارند به طور همزمان به شیوه مشابه حرکت کنند.

اگر همبستگی منفی یا غیر همبستگی وجود داشته باشد، یکی از دارایی ها با پایین آمدن دیگری بالا می رود و بالعکس. با در اختیار داشتن کمی از هر دو بدون اینکه فقط یک نوع از دارایی های شما صعود شدید و یا سقوط عمیقی را تجربه کند، در هر بازاری عملکرد خوبی خواهید داشت.

همبستگی می تواند تغییر کند

نظریه همبستگی و عدم همبستگی مفهوم خوبی دارد، اما اثبات این نظریه زمانیکه سرمایه گذاری ها به طور کلی همبستگی کمتری با یکدیگر داشتند، کار آسان تری بود. امروزه، بازارها به اندازه قبل، قابل پیش بینی و پایدار نبوده و شیوه حرکت آن ها در حال تغییر است. بسیاری از کارشناسان مالی معتقدند، به نظر می رسد این رابطه پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ تغییر کرده است.

به استناد گزارشات به دست آمده از یکی از تحقیقات بازار، در بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ همبستگی سهام همه چیز به جز خزانه داری ایالات متحده به شدت افزایش یافته است.

سهام و اوراق قرضه بین المللی قبلاً در جهت مخالف سهام و اوراق قرضه ایالات متحده حرکت می کردند، اما این روزها، یک بازار جهانی می تواند به سرعت بر دیگری تأثیر بگذارد. بیشتر کسب و کارها ها جهانی شده و مختص یک کشور یا منطقه خاص نیستند. همبستگی سهام بین المللی به میزان ۹۰٪ افزایش یافت. اوراق قرضه کم ارزش نیز به همبستگی ۹۰ درصدی منتقل شده اند. سهام شرکت های کوچکی که به تازگی راه اندازی شده اند و حتی سهام بازارهای در حال ظهور، به طور معمول با سهام

شرکت های بزرگتر یا دایر در بازار ارتباط ندارند. اما به نظر می رسد همه چیز بستگی به بازار و مدیریت آن دارد.
طبقات دارایی های جایگزین، مانند صندوق های سرمایه گذاری و سهام خصوصی، معمولاً غیر همبسته هستند اما فقط در اختیار ثروتمندترین سرمایه گذاران معتبر قرار می گیرند.

چگونه می توان دارایی های غیر همبسته بدست آورد؟

تنوع بخشی، یکی از نزدیک ترین راه ها برای دستیابی به عدم همبستگی است. این روزها غیر همبستگی واقعی، به راحتی به دست نمی آید و برخی از کارشناسان مالی تمام مدت در تلاش هستند تا کارآمدترین سهام غیر همبسته ممکن را پیدا کنند.

برای اکثر ما، ترکیبی از سهام، اوراق قرضه و در برخی مواقع، پول نقد، املاک و مستغلات در دراز مدت می تواند این ترفند را عملی کند. این دارایی ها تمایل دارند، در جهت همبستگی کمتر عمل کرده و در ترکیب با یکدیگر، به کاهش نوسانات کلی یک سهام کمک می کنند.

طلا نیز به عنوان چیزی غیر همبسته با بازار سهام (بورس) شناخته شده است؛ این مقوله زمانی نمود پیدا می‌کند که در بازار آشفته مردم به سایه امن طلا رو می‌آورند.

اهمیت متنوع سازی

علیرغم اینکه سرمایه گذاری ها به یکدیگر پیوسته تر می شوند، اما متنوع سازی هوشمند، هم چنان می تواند ریسک را کاهش و بازده سبد خرید شما را افزایش دهد. دارایی ها هنوز هم عملکرد متفاوتی دارند و سود یکی از آنها باز هم ضررهای دیگری را کاهش می دهد. بنابراین، ترکیبی از سرمایه گذاری ها را پیدا کنید که متناسب با تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری بلند مدت شما باشد.

منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

بپرسیم در یک نگاه

بپرسیم اولین پلتفرم نظرسنجی آنلاین برپایه وبسایت و اپلیکیشن است که با ارائه خدمات متنوع مبتنی بر نظرسنجی به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر و هزینه پایین‌تر نتایج مورد نیاز خود را در زمینه تحقیقات بازار به دست آورده و با استفاده از اطلاعات حاصله برای درک بهتر جامعه به جهت راه اندازی یا گسترش تجارت و شناخت آسیب های محصول، از متضرر شدن کسب و کار جلوگیری کرده و بر در آمد خود بیافزایید.

خبرنامه بپرسیم

ما هم مثل شما از هرزنامه بیزاریم، به همین دلیل فقط مطالب مفید و اطلاعیه‌هایی در مورد جشنواره‌ها را برای شما ارسال خواهیم کرد.